Energeticky nejistá doba přeje připraveným. Nejenže si všichni za energie připlatíme, ale ještě musíme doufat, že jejich dodávky budou bez nepříjemných výpadků. Proto se dnes seznámíme se záložními zdroji, které zaručují stálý přísun elektrické energie i v době, kdy není dodávána z veřejné sítě.
Řešení nejen pro chytrou domácnost
Jistě znáte situaci, kdy dojde k nečekanému výpadku proudu. Neuložená práce v počítači je pryč a navíc ztrácíte drahocenný čas, než bude síť opětovně zprovozněna. Majitelé notebooků či tabletů mají výhodu integrované baterie, ale existuje mnoho zařízení, která se bez stálého připojení k síti neobejdou. Někdy jde o velmi důležité přístroje, jako třeba elektricky poháněná oběhová čerpadla, domácí kotle, ventilace, klimatizace, ovládání vrat či vstupní brány, stínění, řídící jednotky solárních systémů nebo wi-fi routery. Zkrátka čím chytřejší domácnost, tím více je závislá na stálé dodávce energie. A právě v takové domácnosti by měl být záložní zdroj samozřejmostí. Že ho ještě nemáte?
Jak záložní zdroj funguje?
Záložní zdroj funguje na velmi jednoduchém principu. V běžné situaci je připojen do sítě, přičemž je jeho baterie nabíjena tak, aby v případě nesnází byla na maximu. Existují záložní zdroje, ke kterým lze připojit vícero akumulátorů, tudíž se jejich kapacita dá mnohonásobně zvýšit.
Jakmile dojde k výpadku proudu, zdroj se automaticky přihlásí o slovo a v podstatě převezme úlohu zásuvky. Připojeným přístrojům dodá energii z akumulátoru, a tak je udrží v chodu. Není-li v záložním zdroji dostatečná kapacita baterie, aby pokryla celý výpadek, můžete připojená zařízení alespoň bez potíží vypnout, zálohovat, elektrická vrata přepnout na manuální otevírání a podobně.
Chcete-li pokrýt i delší výpadky, což je pro chytrou domácnost optimální, je vhodné volit záložní zdroj s možností připojení více baterií. Vhodným řešením je CyberPower CPS1000E. Tento moderní přístroj se ovládá jednoduše a v podstatě pracuje v automatickém režimu. Připojit k němu lze neomezený počet baterií.
Samozřejmě je možné zakoupit i nouzové napájecí systémy s menší či větší kapacitou, jejichž přehled naleznete zde. Vždy záleží na tom, jaká zařízení chcete udržovat v pohotovosti. V případě chytré domácnosti doporučujeme přístroje s výkonem minimálně 700 W.
Většina záložních zdrojů, včetně výše uvedeného, rovněž dokáže automaticky regulovat napětí, což zaručuje bezpečný chod připojených přístrojů i během bouřky či nestabilní dodávky proudu.
Pokud hledáte řešení pouze pro počítače či kanceláře, zaměřte se na UPS záložní systémy.