Einstürzende Neubauten
Zdroj: Einstürzende Neubauten PR

Einstürzende Neubauten se na nové desce vrací ke svým kořenům

3 min čtení

Einstürzende Neubauten byli vždy zvláštní partou. Ani po 44 letech existence se však nestali přístupnou kapelou pro širší spektrum publika. A to je vlastně dobře. Okuste jejich ochutnávku z připravovaného alba.

Nové dvojalbum otců industrialu vyjde 5. dubna pod názvem „Rampen – apm: alien pop music“. Kolikáté album už to bude, asi nemá cenu vůbec počítat. Formace se do dějin alternativní scény zapsala nesmazatelným písmem a ovlivnila řadu umělců včetně lidí od divadla nebo filmu.

Do našich končin tato západoberlínská kapela zavítala už v roce 1987 na Mírový koncert v plzeňském amfiteátru. Jenže tehdy došlo k pořadatelskému fiasku, kdy publikum rozprouděné vystoupením pankáčů Die Toten Hosen muselo čekat na další západní kapelu více než hodinu, než se vyzpíval Michal David, Einstürzende Neubauten nakonec nevystoupili. Koncert byl po výtržnostech rozehnán veřejnou bezpečností a Berlíňané v čele s Blixou Bargeldem byli deportováni za hranice. Poprvé tak v Československu vystoupili až v roce 1991 v Praze.

První singl z „Rampen – apm: alien pop music“ nese název „Ist Ist“ a je k poslechu a k vidění na YouTube. Kapela se ve skladbě vrací ke svým industriálním kořenům a dle vlastních slov se je pokouší znovu definovat.

„Při práci na desce jsem hledal různá řešení, abych formuloval věci tak, jak jsem to dosud nedělal. Jsem někdo, kdo věří, že prostřednictvím muziky může získat nové znalosti. Vždy tomu tak bylo, a tak se řídím přesvědčením, že v hudbě objevím něco, co jsem dosud neznal a pak to i zazpívám,“ říká trochu tajemně k nové skladbě Blixa Bargeld.

Kapela se také na podzim vydá na turné po Evropě. Česká zastávka proběhne v pražském Foru Karlín 18. října 2024.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Moby oznámil nové album a zároveň slaví 25 let od vydání desky Play

Další článek

Facebook vytahuje ze šuplíku starou funkci „šťouchnutí“

Další čtení