mraky
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Meteocentrum umí nově odhadovat počasí po minutách, ale nabízí i nekonečnou předpověď

/
6 min čtení

Meteocentrum spouští nový web s inovovanou předpovědí počasí. Díky vlastním předpovědním modelům s využitím umělé inteligence nově nabízí předpověď srážek pro vybranou lokalitu po minutě, přehledné animované mapy nebo třeba nekonečnou předpověď v rámci dlouhodobého výhledu počasí.

Aktualizace v reálném čase, minutová předpověď srážek i nekonečná předpověď

Některé nové funkcionality do této chvíle žádná jiná meteorologická služba ve střední Evropě neposkytovala. Příkladem je třeba přehledně prezentovaná předpověď srážek po minutě ukazující intenzitu deště, což výrazně usnadňuje plánování.

„Díky přístupu k rozsáhlé síti meteorologických stanic jsou data i předpovědi aktualizovány v reálném čase a reflektují tak poslední změny ve vývoji počasí“, vysvětluje Bohuslav Zeman, projektový manažer z meteocentrum.cz s tím, že právě v této oblasti umožnil nástup moderních technologií významné zlepšení přesnosti.

Všechny informace o minulém, aktuálním i budoucím počasí lze zobrazit bodově pro libovolnou lokalitu v rámci Českai jiných států. Předpovědi na další dny jsou k dispozici po jednotlivých hodinách a zahrnují i pravděpodobnost srážek a pocitovou teplotu. Samozřejmostí je radar počasí nebo zobrazení na přehledných mapách s plynulou animací a proudnicemi znázorňující pohyb v atmosféře.

meteocentrum
Ukázka z nového webu. Zdroj: meteocentrum.cz

Novinkou je také funkce „nekonečné předpovědi“ pro jakoukoli lokalitu dle výběru. Již nyní se tak lze podívat na nejpravděpodobnější počasí na konkrétní dny příštího roku.

Data pro nejbližších 30 dní vychází z numerických modelů, které berou v úvahu i klimatologii a provázanost proudění na celé zemi. Pro následující měsíce pak předpověď přechází ve statistická data, kdy lze zobrazit typické počasí pro vybraný den a vybrané místo na zemi. V přehledném kalendářním zobrazení tak měsíční předpověď pomůže plánovat i velmi vzdálené aktivity a zvolit, na základě minulých dat, nejvhodnější období.

Přesnost díky umělé inteligenci

Předpovědi počasí v Meteocentru vznikají pomocí strojového učení – učí se na historických datech a minulých předpovědích mnoha různých meteorologických modelů, které porovnává se skutečností. Následně všechna data vhodně kombinuje s cílem minimalizovat předpovědní odchylky. Díky tomuto, ve střední Evropě unikátnímu přístupu, dosahují předpovědi počasí na meteocentrum.cz výrazně vyšší přesnosti.

Předpovědi z lokálního modelu jsou dále zpřesňovány na hyperlokální úrovni v rámci detailního 3D dopočítávání podle terénu a orografie. Umí tak podchytit specifika přímo jednotlivých lokalit. „V porovnání s běžně dostupnými předpověďmi počasí jsou naše předpovědi na nejbližší dny o více jak 10% přesnější. V dlouhodobějším horizontu se tento rozdíl dokonce ještě zvětšuje,“ doplňuje Zeman.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nevyřešená záhada: Kde je místo posledního odpočinku slavné Kleopatry?

Další článek

Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA

Další čtení