Smog
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Novém Dillí zvažují lockdown. Není to kvůli koronaviru, problémem je ovzduší

3 min čtení

Indický nejvyšší soud vyzývá k lockdownu v Novém Dillí z důvodu možného ohrožení zdraví tamních obyvatel. Důvodem zamýšlené uzavírky není pandemie koronaviru, ale extrémně znečištěné ovzduší.

Soud v pondělí nařídil úřadům, aby pozastavily veškerou silniční dopravu v regionu, která není považována za nutnou. Zároveň nařídil uzavření veškerých kanceláří ve městě, čímž by se měly desítky miliónů lidí přesunout na home office.  Zatím není jasné, kdy by mělo takové nařízení vejít v platnost, ani jak dlouho by mělo trvat.

Kvalita ovzduší v Novém Dillí je dlouhodobě špatná. V pondělí se podle Indexu kvality ovzduší (AQI) situace mírně zlepšila. Na pětisetbodové stupnici se hodnota pohybovala kolem 400. Minulý týden ale byla hodnota indexu zcela mimo žebříček. Pokud dosáhne index hodnoty více jak 300, jde o zdraví nebezpečnou koncentraci nebezpečných látek v ovzduší.

Školy v Dillí a okolí jsou uzavřené již týden. Pozastaveny jsou veškeré stavby a další venkovní práce. Starosta Dillí naznačil ochotu lockdown podpořit, nicméně vyžaduje podporu sousedních států.

Podobná situace se v severní části Indie každoročně opakuje. Vysoká koncentrace emisí z dopravy a průmyslu se mísí s kouřem ze spalování zemědělského odpadu po sklizni.

Indie produkuje asi 70 % elektřiny v uhelných elektrárnách. Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow se představitelé země zavázali k úplnému vyřazené uhlí s tím, že indické emise budou nulové do roku 2070, tedy 20 let po Evropě a Spojených státech a 10 let po Číně.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Indická vakcína Covaxin je podle studie účinná ze 77,8 %

Další článek

Thajská zátoka Maya Bay, kterou proslavil film Pláž, se po letech znovu otevře turistům

Další čtení