openAI
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

OpenAI údajně uvažuje o výrobě vlastních čipů

2 min čtení

Populární generátor textu ChatGPT mohou v budoucnu pohánět čipy vlastní výroby. S informací přišla agentura Reuters.

Podle Reuters už OpenAI dokonce vyhodnotila potenciální akvizici. Je tak velmi pravděpodobné, že společnost o výrobě vlastních čipů pro umělou inteligenci seriózně uvažuje. Ředitel OpenAI Sam Altman už letos v květnu sdělil, že získání více kvalitních čipů je pro společnost klíčové.

Pokud by OpenAI skutečně přešla k výrobě hardwaru, mohla by mít v podstatě pod kontrolou klíčový produkt pro jejich služby. Zároveň by mohla pro provoz AI snížit náklady, které jsou zejména z energetického hlediska velmi vysoké.

Na základě analýzy společnosti Bernstein Research stojí každý dotaz na ChatGPT přibližně 4 centy, což je zhruba 10 haléřů. Služba během svého zprovoznění získala rychle stovky milionů uživatelů, kteří zadávají miliony dotazů denně. Pokud by počet otázek v budoucnu dosáhl jen desetiny objemu, který aktuálně zpracovává Google, bylo by potřeba čipů v hodnotě 48,1 miliardy dolarů, což je více než 1 bilion korun.

Zda OpenAI své rozhodnutí promění v realitu, je zatím ve hvězdách. Pokud by k tomu došlo, bude podle odborníků přechod na vlastní čipy trvat dlouhé roky.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Jaký byl skutečný život římského vojáka v legii?

Další článek

Jak přesné jsou krokoměry v chytrých telefonech? Studie odhalila šestiprocentní rozdíl

Další čtení