TikTok v USA
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

TikToku hrozí v USA zákaz. Zásadní verdikt o budoucnosti aplikace vynese Nejvyšší soud

4 min čtení

Společnost ByteDance, která TikTok vlastní, nyní čelí hrozbě kompletního zákazu ve Spojených státech. Důvodem jsou přetrvávající obavy o národní bezpečnost, které spojují aplikaci s čínskou vládou. Co to znamená pro uživatele a proč se situace vyostřila natolik, že byla věc předložena k projednání Nejvyššímu soudu USA?

TikTok se v posledních letech stal jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí na světě. V USA má aplikace přes 150 milionů uživatelů. Přesto je TikTok dlouhodobě předmětem kritiky ze strany amerických úřadů. Obavy se soustředí na možnost, že by čínská vláda mohla prostřednictvím aplikace získat přístup k datům amerických uživatelů.

Americká vláda tlačí prostřednictvím nového zákona na společnost ByteDance, aby prodala svůj podíl v TikToku americkým investorům. V opačném případě hrozí společnosti kompletní zákaz aplikace na území Spojených států.

Proč se TikTok obrací na Nejvyšší soud?

ByteDance naopak tvrdí, že opatření navržená vládou USA porušují právo na svobodu projevu a vytvářejí precedens, který by mohl ohrozit další technologické firmy. Argumentují tím, že neexistuje dostatečný důkaz, který by podporoval tvrzení, že TikTok představuje reálnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Americká vláda však stojí pevně za svým. Tvrdí, že TikTok není jen obyčejná aplikace ke sdílení videí, ale může se stát nástrojem pro špionáž nebo šíření propagandy. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud má v této věci konečné slovo, je tento krok pro ByteDance zásadní.

Pokud by byl TikTok v USA zakázán, znamenalo by to zásadní změnu pro miliony lidí, kteří aplikaci denně používají. To by se samozřejmě také dotklo influencerů, kteří na TikToku staví svůj byznys.

Výsledek rozhodnutí Nejvyššího soudu, který by měl začít s výslechy obou účastníků sporů (tj. vláda a společnost ByteDance), ovlivní i to, jak se Spojené státy postaví k dalším technologickým firmám s vazbami na Čínu. Je totiž známým faktem, že čínské soukromé společnosti musí na žádost čínské vlády v případě potřeby s jejími úředníky spolupracovat.

Co bude dál?

Pokud soud zamítne stížnost ByteDance, bude zákaz aplikace v USA zřejmě nevyhnutelný. Na druhé straně, v případě, že by soud rozhodl ve prospěch TikToku, může být výsledkem významné oslabení vládních snah regulovat technologické firmy s vazbami na Čínu.


Předchozí článek

Pro udržitelnější pracovní oblečení: lepší opravit než recyklovat

Další čtení