KiSS syndrom postihuje především novorozence. Jde o méně známou poruchu a v podstatě lze říci, že v této oblasti neexistuje ani mnoho lékařských výzkumů. Diagnózu totiž není vůbec snadné určit. Většinou je novorozencům přičítána jiná nemoc. Syndrom se projevuje především nezvyklým pohybem dítěte. Tak jako tak, v případě jakéhokoliv nezvyklého chování je nutné se obrátit na dětského lékaře nebo pediatra.
Jaké jsou symptomy této nemoci
KiSS sydrom je poruchou krčního obratle a ve většině případů se projevuje následujícími symptomy:
- vychýlení hlavy na jednu stranu
- dítě má potíže udržet hlavu uprostřed
- většinou novorozenec leží s hlavou v extrémně ohnuté poloze
- jednostranná poloha při spaní
- poruchy spánku a křik dítěte ve spánku
- dítě je velmi citlivé na dotyk na krku
- chybná poloha chodidla
- nedostatečně vyvinutý kyčel
- dítě preferuje při kojení jen jedno prso
- potíže s polykáním
- koliky
- dítě odmítá pohyb na břiše a prohýbá se do tvaru luku
Vždy je samozřejmě velmi důležité, aby kojence zkontroloval odborný lékař, který může syndrom rozpoznat již v raném věku, kdy je také možnost snadnějších léčebných postupů. V případě zanedbání totiž mohou vzniknout problémy trvalejšího rázu.
Jaká je léčba
Odhalit KiSS syndrom pomůže rentgen. Správná léčba je účinná jen v případě včasného rozpoznání tohoto problému. Je tedy potřeba navštívit chiropraktika nebo fyzioterapeuta, a pokud by se jednalo o rozpoznání KiSS syndromu během prvních měsíců života dítěte, je velká naděje a pravděpodobnost jeho vymizení nebo alespoň velkého zlepšení. K léčbě je doporučována Vojtova metoda, kraniosakrální osteopatie a osteodynamika.
Příčiny KiSS syndromu
Při porodu je tělo novorozence vystaveno velký tlakům. Kiss syndrom může být způsobem například dlouhým a nepřirozeným porodem, kdy dítě přichází na svět vyprošťováním porodními kleštěmi, ale někdy i císařským řezem, dále to mohou být neprůchodné porodní cesty. Za další příčiny jsou považována vícečetná těhotenství nebo porod dítěte, které váží více jak 4000 g.
KiSS syndrom a vývoj výzkumu
Poprvé se tímto problémem zabýval v devadesátých letech minulého století německý chirurg Heiner Biedermann a popsal jej jako syndrom blokády krční páteře se skloubením týlní kosti a prvního krčního obratle. S jeho pomocí bylo vyléčeno tisíce dětí trpících KiSS syndromem.
IVF klinika Praha – odemkněte svůj potenciál