Vzteklý pes
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Před padesáti lety se stal šestiletý chlapec prvním člověkem, který přežil vzteklinu

4 min čtení

Vzteklina je jedním z nejnebezpečnějších virových onemocnění. V případě jejího propuknutí je vždy smrtelná. Ochranu poskytuje očkování, avšak v zemích třetího světa stále zabíjí. Přesně před padesáti lety byl doložen první případ přežití této strašlivé a bolestivé nemoci.

Jak informuje vědecký magazín Science News, nemoc se podařilo v prosinci 1971 porazit šestiletému chlapci, který byl pokousán infikovaným zvířetem. Hoch byl sice očkovaný, ale tehdejší vakcína nebyla tak dokonalá jako dnes. Po vypuknutí nemoci se lékařům podařilo včasnou sérií relativně jednoduchých technik nemoc porazit.

Chlapci byla zavedena trubice, která mu pomáhala dýchat, byly mu podávány léky na tlumení záchvatů a k odvádění tekutin nahromaděných v mozku. Postup dokázal, že pacienti se vzteklinou mohou přežít. I tak je nemoc stále považována za smrtelnou, jakmile se u člověka objeví příznaky. Zabránit jejímu propuknutí lze jen rychlým podáním vakcíny po kontaktu se vzteklým zvířetem.

V roce 2004 se stala prvním přeživším neočkovaným člověkem patnáctiletá dívka z USA. Lékaři na ni aplikovali léčbu pomocí takzvaného protokolu Milwaukee. Tato kontroverzní metoda uvádí pacienta do kómatu, aby chránila jeho mozek proti viru. Imunitní systém mezitím vytváří obranu proti nemoci a podávána jsou silná antivirotika. I tak ale většina pacientů umírá.

Podle vědců z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) žijí v Peru domorodí obyvatelé, kteří mají v krvi protilátky proti vzteklině. V roce 2012 se to podařilo prokázat u šesti osob z odlehlých částí Amazonie. Právě tam je vzteklina častou příčinou smrti. Jejím přenašečem jsou netopýři, kteří často kousají místní obyvatele ve spánku. Jak se zdá, někteří z nich si zřejmě vypěstovali odolnost proti této strašné virové nemoci.

Česká republika je od roku 2004 zemí prostou vztekliny. Poslední výskyt byl zaznamenán v roce 2002 u lišky. Poslední člověk na našem území zemřel na vzteklinu v šedesátých letech minulého století.

Zdroje: Science News, The Register, Wikipedia


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nejopilejším národem na světě jsou (možná) Australané

Další článek

Nespokojenost, jejíž jsme autory aneb Proč se tolik bojíme změn

Další čtení