hacker
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Co je to DDoS útok a lze mu vůbec zabránit?

6 min čtení
Válka na Ukrajině se více či méně dotýká prakticky každého z nás. Oproti jiným válečným konfliktům minulosti se však část této bitvy přesunula za klávesnici, jelikož právě internet můžeme považovat za srdce současného světa. Především přední světová skupina hackerů známá jako Anonymous se pak snaží co nejvíce znepříjemnit život významným ruským serverům. Reaguje tak na obdobné útoky, které přicházejí z ruské strany, ať už vůči ukrajinské části internetu, tak i těm dalším, české nevyjímaje. Stále častěji se pak v této souvislosti hovoří o tzv. „DDoS útocích.“

Co je DDoS útok?

Samotná zkratka DDoS pochází z anglického „Distributed Denial of Service“. V zásadě se pak jedná o ochromení, resp. vyřazení serveru, na kterém běží určitá webová stránka nebo stránky. To je samozřejmě noční můrou každého provozovatele. Hackeři k takovému útoku obvykle přistupují, když chtějí poškodit něčí pověst v konkurenčním boji, případně páchají útok jako akt nesouhlasu. Jejich cílem není ovládnutí služby, ale její dočasné vyřazení. Účelem útoku tedy není zisk ani získání důvěrných informací.

Útočníci postupují tak, že server zahlcují v krátkém čase obrovským množstvím požadavků z velkého množství počítačů. Server se tak citelně zpomaluje, případně se úplně zastaví a ochromí. Běžnému uživateli internetu se pak tato situace projeví tak, že služba, na níž se chce přihlásit, mu přístup odepře. Nemusíte se tak dostat ke svým e-mailům, na vybranou webovou stránku, sociální síť či do internetového bankovnictví.

Čtěte také:  Google umožní odstranění telefonních čísel či adres z výsledků vyhledávání

Pokud bychom měli DDoS útok přirovnat se situací v běžném životě, můžeme si představit kavárnu nebo restauraci. Jestliže se v jednu chvíli stane to, že budete mít tolik objednávek, které nebudete stíhat odbavovat, hosté zkrátka začnou odcházet a hrozí velké riziko, že se k vám již nevrátí. V krajním případě to může skončit i tím, že budete podnik muset zavřít. Často se také používá příměr s dopravou, a sice takový, kdy se nějaká skupina lidí domluví, že bude proti něčemu protestovat. Domluví se tedy, že všichni přijedou na předem dané místo ve městě a budou ho chtít projet. Pokud infrastruktura daného místa není na tuto situaci připravena, znamená to samozřejmě zácpu a v konečném důsledku to, že neprojede vůbec nikdo.

Jak se útoku bránit

Možností, jak se chránit, je pořídit si DDoS ochranu. Tu často poskytuje zřizovatel internetu, případně hostingu, na němž fungují vaše internetové stránky. Ochrana pak funguje v zásadě jako filtr, který dokáže rozlišit obvyklý provoz na stránkách od toho škodlivého a poté ho zablokovat. Pokud se ovšem již stalo, že jste byli napadeni, obraťte se v takovém případě na experty, protože zprovoznění serveru po DDoS není něco, co by laik dokázal spolehlivě vyřešit zcela sám.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Google umožní odstranění telefonních čísel či adres z výsledků vyhledávání

Další článek

Podle NASA by měla spolupráce ruských a amerických vědců na ISS pokračovat

Další čtení