Google
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Google umožní odstranění telefonních čísel či adres z výsledků vyhledávání

4 min čtení

Google již dlouho přijímá žádosti na odstranění některých osobních údajů z výsledků vyhledávání. Nyní by tato funkce měla být výrazně užitečnější. Internetový gigant změnil své zásady a zájemci nyní mohou žádat o odstranění kontaktních údajů, jako jsou telefonní čísla, e-mailové či fyzické adresy.

V minulosti Google omezoval výsledky vyhledávání jen ve zvláštních případech, jako je doxing (neoprávněné zveřejňování často důvěrných informací) nebo při nežádoucím zveřejňování informací o bankovních účtech či platebních kartách.

Google nyní přistupuje k větší ochraně osobních údajů a bude vyřizovat i relevantní žádosti. To ovšem neznamená, že z výsledků zmizí informace, které jsou předmětem veřejného zájmu. Například politik si nebude moci z vyhledávání nechat odebrat telefonní číslo či pracovní e-mailovou adresu. Půjde o vyloženě citlivé informace.

Od loňského roku také mají uživatelé mladší 18 let možnost požádat o odstranění svých fotografií z vyhledávání obrázků.

Podle Googlu představují některé údaje na internetu riziko krádeže identity. Jako příklad uvádí uniklé přihlašovací údaje, které sdílí hackeři. Některé výsledky vyhledávání také mohou být zneužity k nežádoucímu kontaktu nebo dokonce k fyzickému napadení.

„Lidé nám dali zpětnou vazbu, že by chtěli v některých případech tento typ informací z vyhledávání odstranit,“ uvádí Google na blogu a dodává: „Pokud obdržíme žádosti o odstranění, vyhodnotíme veškerý obsah na webové stránce, abychom se ujistili, že neomezujeme dostupnost dalších informací, které jsou obecně užitečné, například ve zpravodajských článcích. Vyhodnotíme také, zda se obsah objevuje jako součást veřejného záznamu na stránkách vládních nebo oficiálních zdrojů. V takových případech odstranění neprovedeme.“

Žádost o odstranění ve výsledcích vyhledávání se nachází na této stránce.

Pokud Google žádosti vyhoví, neznamená to, že přestane existovat problematická webová stránka nebo soubor. Bude jej pouze nemožné dohledat pomocí vyhledávání Googlem.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Schyluje se k dalšímu hernímu megaobchodu. Ubisoft je na prodej

Další článek

Co je to DDoS útok a lze mu vůbec zabránit?

Další čtení