ČEZ
Ilustrační foto. Zdroj: Fakticky.cz

Energošmejdi jsou zpět. Novým trikem je zneužívání cenových stropů

7 min čtení

Energetičtí šmejdi se nezastavili ani během krize. K tomu, aby oklamali důvěřivé lidi, převážně seniory, zneužívají například vládní cenový strop na energie. Podle ČEZu se objevují se případy, kdy podvodníci nechávají zákazníka podepsat smlouvu o odběru energií pod záminkou, že klient podepisuje dokument, který je nutný k získání zastropovaných cen od státu. To je samozřejmě nesmysl, cenový strop musí všichni dodavatelé dle zákona všem zákazníkům zprostředkovat automaticky bez nutnosti podpisu.

Podomním prodejcům nevěřte

Cenové stropy na elektřinu a plyn schválila česká vláda v rámci boje proti rekordně drahým cenám energií. V platnosti jsou od začátku letošního roku. Nárok na tuto formu podpory mají všichni odběratelé automaticky, cenový strop stanoví maximální cenu za 1 kWh silové elektřiny na 6,05 Kč s DPH a cenu za 1 kWh plynu na 3,025 Kč s DPH.

„Energošmejdi toho přesto zneužívají a odběratele oslovují s tím, že bez podpisu nabízených dokumentů státní podporu nezískají. Místo toho ale zákazník dostane k podpisu smlouvu s novým dodavatelem, která je pro něj oproti stávající smlouvě méně výhodná. Někteří podvodníci se v tomto ohledu vydávají za zaměstnance státních úřadů nebo společnosti ČEZ Prodej. Setkáváme se také s případy, kdy podvodníci vyhrožují tím, že je dodavatel energií odpojí, pokud novou smlouvu nepodepíšou. Těmito nepravdivými tvrzeními vyvíjejí na zákazníka tlak, aby s požadovanými dokumenty souhlasil,“ popisuje podvod regionální manažer komunikace ČEZu Ota Schnepp.

Lidé by měli být ostražití především před podomními prodejci, a to nejen v případě energošmějdů. Seriózní dodavatelé a prodejci své služby a výrobky tímto způsobem nenabízejí.

Šmejdi zkoušejí na seniorech i další nekalé praktiky

Jejich příklady jsme sepsali do článku Varujte babičky, poučte dědečky. Tyto šmejdské praktiky zkoušejí gangy na seniorech.

„Zákazníci nás v těchto týdnech upozorňují na zvýšenou aktivitu podomních podvodníků s energiemi, od kterých byl v poslední době spíš klid. Teď si ale bohužel našli nové triky a zneužívají vládních stropů, aby donutili zejména seniory a další zranitelné zákazníky k podpisu smluv,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. „Nejtypičtějším znakem podvodníků s energiemi je snaha zákazníka přimět co nejrychleji k podpisu smlouvy, aniž by si ji měl čas pořádně přečíst. Řádný obchodník, jehož nabídka je skutečně výhodná, nechá zákazníkovi dostatek času na její prostudování.“

Pokud se setkáte s podomním prodejcem, nic nepodepisujte. Ověřit pracovníka ČEZu je možné na bezplatné lince 800 850 860. Každý zaměstnanec ČEZ by se zároveň měl na požádání prokázat služebním průkazem.

Odhalit podvodníky může být někdy složité, je proto důležité řídit se základními radami. Pokud se někdo vydává za zaměstnance ČEZ a oslovený zákazník má o tomto pochybnosti, může si totožnost pracovníka ověřit na bezplatné lince 800 850 860.

Na další nekalé praktiky upozorňuje Energetický regulační úřad

Na nekalé praktiky některých dodavatelů nyní opět znovu upozorňuje také Energetický regulační úřad (ERÚ). Někteří dodavatelé podle ERÚ vyhrožují spotřebitelům, že jejich odběrné místo odpojí od elektřiny nebo plynu poté, co spotřebitel neuhradí jedinou zálohu. Takový postup však může být podle úřadu v rozporu se zákonem. Energetický zákon totiž stanoví, že k porušení platební povinnosti musí dojít opakovaně. Odpojení odběrného místa by tak mělo hrozit až ve chvíli, kdy spotřebitel neuhradí přinejmenším dvě různé platby za energie, například dvě zálohy nebo jednu zálohu v kombinaci s nedoplatkem z vyúčtování.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Jak zní zákony robotiky a lze je uplatnit i ve skutečném světě?

Další článek

Náš vesmír nemusí být jediný

Další čtení