důchodkyně
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Varujte babičky, poučte dědečky. Tyto šmejdské praktiky zkoušejí gangy na seniorech

6 min čtení

Podvodníci zkoušejí všelijaké triky, jak z lidí vymámit jejich úspory. Obezřetní bychom měli být všichni zejména v online světe. Jenže jsou tu i senioři bez internetu. Na ně mají gangy nachystané staré známé podvody.

Šéf odboru obecné kriminality policejního prezidia Miroslav Adamčík připomněl pro Novinky v souvislosti se zadržením bosse jednoho z podobných šmejdských gangů několik fint, které podvodníci zkoušejí. Povězte je babičce a dědečkovi.

Legenda o dopravní nehodě

Podvodník volající předem vytipované osobě důchodového věku se představí jako lékař a tvrdí, že do nemocnice dovezli jejího zraněného příbuzného. Typicky syna nebo vnuka. Potíž je v tom, že zraněný údajně nemůže mluvit, proto jej lékař tlumočí. Příbuzný měl mít nehodu, kterou zavinil a způsobil při tom škodu a újmu na zdraví dalšího účastníka nehody. Ten se ale chce mimosoudně vyrovnat. Pochopitelně to spěchá, ale lékař je tak ochotný, že vše vyřídí. Stačí zaslat peníze na ten a ten účet… Někdy dokonce pošle pro hotovost někoho z nemocnice. Nesmysl! Je to podvod a babička ať raději volá policii.

Kontrola odpadů

Zpravidla muž a žena zazvoní na byt seniora. Ukáží falešní průkaz družstva nebo města. Údajně potřebují provést kontrolu odpadů v koupelně nebo v kuchyni. Zatímco důvěřivý majitel stojí u kohoutku, aby dle pokynů nastavoval intenzitu jejího průtoku, jeden z dvojice pustí do bytu třetího pachatele, který šmejdí po bytě a bere peníze a cennosti, které mu přijdou pod ruku.

Falešné peníze

Falešný policista obchází seniory a tvrdí jim, že bulharský gang dal do oběhu falešné peníze a nutně potřebuje zkontrolovat jejich hotovost. Při kontrole nenápadně něco sebere a nebo alespoň zjistí, kde je má důvěřivec uschované.

Sousedovic synek

Tento trik šmejdů je také velice prostý. Pachatel se nejprve podívá na jmenovky na zvoncích. Poté se u seniora vydává za syna souseda, hezky se představí a žádá o zapůjčení hotovosti s tím, že ji tatínek hned jak přijde domů vrátí. Je dokonce ochoten napsat i potvrzení o půjčce.

Opraváři a zámečníci

Otrkaným trikem jsou opravy všeho druhu. Šmejdi nejprve důchodce vylekají, že mají cokoliv v hrozném stavu a hned se pustí do akutní opravy. Dělají ale jen na oko. Jeden z nich mezi tím sepisuje s obětí falešnou smlouvu a bere si přestřelenou zálohu. Jakmile dá senior peníze z ruky, kumpáni od rozdělané práce nenávratně mizí. Podobně je tomu se zámečníkem. Ten oběti nakuká, že se přes jeho vložku do bytu nebo domu dostane každý a ochotně zámek vymění. Nejenže si inkasuje peníze, ale zámek, který namontuje, je nekvalitní a v horším případě si od něho může ponechat i kopii klíče.


Setkali jste se i s jinou fintou? Napište nám do komentáře.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Schillerová chce, aby stát zajistil lepší podmínky kurýrů. Europoslanci za ANO však mají jiný názor

Další článek

Lucid Air se začal prodávat v Evropě

Další čtení