City Tower
City Tower (vpravo) je nejvyšší budovou v Praze. Foto: Archiv Fakticky.cz

Jak jsou vysoké mrakodrapy v Praze

6 min čtení

Pražské mrakodrapy na Pankrácké pláni nejsou až tak vysoké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jen tři z nich jsou vyšší než sto metrů. To je oproti evropským, potažmo světovým metropolím skutečně málo. Zda je to dobře, nebo spatně, nelze v současnosti říci. Potenciál výškových mrakodrapů v centrech velkých měst je nesporný, konečný účet, včetně architektonického hodnocení a vlivu na tvář města však vystaví až historikové následujících generací.

City Tower (109 metrů, 27 podlaží)

Kancelářská budova City Tower se začala stavět ještě za socialismu, konkrétně v roce 1983. Původně měla sloužit Českému rozhlasu, ale již po svém dokončení se ukázalo, že je pro rozhlas moc velká a navíc technologicky nevyhovující. Stavba navíc obsahovala velké množství škodlivého azbestu, a tak prošla v letech 2005 – 2008 rozsáhlou rekonstrukcí, během které získala svoji současnou podobu. Interiér tvoří převážně tvoří kancelářské prostory. S vysílačem umístěným na střeše dosahuje výšky 116 metrů.

Čtěte také:  Nespokojenost, jejíž jsme autory aneb Proč se tolik bojíme změn

City Empiria (104 metrů, 27 podlaží)

V těsném sousedství City Tower stojí City Empiria, dříve známá jako Motokov. Ta vyrostla také za socialismu, dokonce už v roce 1977 a nějaký čas byla nejvyšším mrakodrapem v Praze. S anténou je vysoká dokonce 132 metrů. Současné podoby dostála v prvních letech nového milénia během rekonstrukce.

V Tower (103,9 metrů, 30 podlaží)

Nejvyšší obytná budova v Praze vyrostla také na Pankrácké pláni. 130 bytů bylo vybudováno relativně nedávno, a to mezi lety 2015 a 2018. Projekt stál asi 3 miliardy korun a cena nájemného, případně bytů, odpovídá exkluzivitě s luxusním výhledem na Prahu, i lokaci nedaleko stanice metra Pankrác.


Galerie nejvyšších pražských mrakodrapů:


Další výškové budovy v Praze

Nejvyšší stavbou v Praze je Žižkovský vysílač (216 metrů), ten ale není považován za budovu, přestože se pyšní panoramatickou restaurací ve výšce 66 metrů. Výšky nad 80 metrů dosahují v české metropoli ještě Rezidence Eliška ve Vysočanech (85 metrů), Ústřední telekomunikační budova na Žižkově (85 metrů) a Corinthia Hotel (84 metrů) nedaleko Vyšehradu.

Rekord drží Brno

Nejvyšší budovu v Česku je brněnský komplex AZ Tower s výškou 111 metrů (s anténou 116 metrů). Mrakodrap byl postaven v roce 2013 a získal i několik zahraničních architektonických ocenění. Momentálně se nezdá, že by se v Česku chystala stavba vyššího objektu.

V porovnání se světem zaostáváme

V porovnání se světem jsou naše mrakodrapy trpasličí. Všechny aktuální stavby, které přesahují výšku 500 metrů, se nacházejí až na jednu výjimku v Asii. Zde je jejich seznam:

1. Burdž Chalífa, Dubaj, Spojené arabské emiráty, 828 m
2. Shanghai Tower, Šanghaj Čína Čína, 632 m
3. Abrádž Al-Bajt, Mekka Saúdská Arábie, 601 m
4. Ping An International Finance Centre Šen-čen, Čína, 599 m
5. Goldin Finance 117, Tchien-ťin, Čína 596,6 m
6. Lotte World Tower, Soul, Jižní Korea 555,7 m
7. One World Trade Center, New York, USA 541,3 m
8. – 9. Guangzhou CTF Finance Centre, Kanton, Čína 530 m
8. – 9. Tchien-ťin CTF Finance Centre, Tchien-ťin, Čína 530 m
10. CITIC Tower, Peking, Čína 528 m
11. Tchaj-pej 101, Tchaj-pej, Tchaj-wan 509,2 m


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Otec nechal opilou pubertální dceru odvézt na záchytku

Další článek

Einstein nikdy z matematiky nepropadl

Další čtení