karta
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Jak vybrat tiskárnu plastových ID karet

6 min čtení

Plastové ID karty i přes veškerou digitalizaci stále najdou své uplatnění. Firmy a nejrůznější instituce je využívají jako identifikační čipové karty, podnikatelé je mohou svým zákazníkům nabízet jako věrnostní karty. Poptáváte-li výrobu takových karet, možná by stálo za zvážení pořízení vlastní tiskárny.

Důvodů, proč mít tisk plastových karet pod kontrolou, je několik. Jednak budete mít přehled o tom, kolik jste jich pustili do oběhu, a také nebudete na jejich výrobu muset čekat. Zkrátka je dobré mít okamžitě po ruce technologii i na vytištění jedné jediné karty. Při výběru tiskárny je však třeba zohlednit nejen cenu, ale i parametry tiskárny. Ty mohou být specifické. Na co je nejdůležitější se zaměřit?

Požadavky na kartu

Pokud potřebujete obyčejné karty se jmenovkou a fotografií, určitě si vystačíte s levnější kompaktní tiskárnou. Zamyslete se ale nad tím, zda využijete jednostranný nebo oboustranný tisk. Levnější modely nenabízejí oboustranný tisk. Ten je pak potřeba provádět manuálně, tj. otočením vždy jedné karty. To může stačit pro tisk několika málo kusů. Pro mnohonásobný oboustranný tisk je však dobré využít tiskárnu na plastové karty, která jej zvládá automaticky, jedná se o tzv. duplexní tiskárnu.

Pro tisk karet kontaktním čipem vybírejte stroje s nepřímým tiskem, takzvaným retransferem. Takovou tiskárnu je třeba zvolit i v případě, že nechcete, aby karty měly bílé okraje. Tiskárny s nepřímým tiskem dokáží připravit vysoce profesionální karty v krásné kvalitě, je však počítat s vyšší cenou. Jestliže nevyžadujete čip a vystačíte si se standardní kvalitou, ideální volbou je tiskárna s přímým tiskem.

V neposlední řadě je třeba zvážit, jak kvalitní kartu potřebujete. PVC časem ztrácí pružnost a použité barvy mohou vyblednout, obzvláště je-li karta denně používaná. Kompozitní karty vydrží déle. Životnost použitého plastu můžete prodloužit například laminací, tu je vhodné provést třeba u věrnostních zákaznických karet, které nemáte až tak pod kontrolou.

Počet tištěných karet

S tiskárnami na karty je to podobné jako s konvenčními tiskárnami. Kolik vytisknete karet za rok? Desítky? Stovky? Tisíce?

Pokud jen desítky, je potřeba zvážit, zda do takového přístroje vůbec investovat. Jsou-li to stovky, pak už se levnější modely mohou vyplatit. Nad tisíc karet ročně volte tiskárnu dle požadavků na kvalitu karet, které jsme sepsali výše. Pokud potřebujete desetitisíce karet ročně, pak v takovém případě konzultujte vaše požadavky s odborníkem, který vám najde optimální řešení.

Tip: Provozujete-li e-shop, může se vyplatit i nákup tiskárny na plastové samolepicí etikety.

Bezpečnost

Tisknete-li čipové karty, je vhodné poptávat tiskárnu, kterou lze zabezpečit heslem nebo zámkem na zásobník pro karty. Existuje několik možností profesionálního zabezpečení, které je opět vhodné konzultovat s odborníkem.

Tiskárna plastových karet může vaší firmě nebo instituci ušetřit nemalé peníze, ale i čas a starosti. Je však třeba zvážit optimální model.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Kde je pravda o indiánech a kovbojích?

Další článek

Internetem se opět šíří podvodné reklamy na investice do akcií ČEZu

Další čtení