Kia a Hyundai vyvíjejí technologii automatických sněhových řetězů

2 min čtení

Společnosti Kia Corporation a Hyundai Motor Company představují inovativní technologii integrovaných sněhových řetězů přímo v pneumatikách.

Technologie využívá moduly ze slitiny s tvarovou pamětí, které jsou zabudovány dovnitř kola s pneumatikou. Moduly se za působení elektrického proudu vysunou ven, a plní tak funkci ‚sněhového řetězu‘. Řidič tak nemusí pracně nasazovat klasické sněhové řetezy. Stači jen zmáčknout tlačítko ve voze a integrované řetězy se sami aktivují.

„Tato inovace, která se doufejme jednoho dne objeví na vozech Kia a Hyundai, dokládá naše zasazení proměňovat vyspělé technologie v praktická řešení, z nichž mají zákazníci prospěch,“ uvedl Joon Mo Park, vedoucí týmu vývoje pokročilých technologií pro podvozky. „Budeme pokračovat ve vývoji technologií s přidanou hodnotou pro zákazníky, zvyšujících bezpečnost a praktičnost našich vozidel.“

Integrované sněhové řetězy přímo v pneumatice mají podobu obutého kola, které je opatřeno radiálními drážkami v pravidelných rozestupech. V těchto drážkách jsou pak zabudovány moduly ze slitiny s tvarovou pamětí. Ta je schopna se po vystavení účinkům elektrického proudu vracet do původního tvaru, a tak během běžné jízdy není v kontaktu s vozovkou.

Vzorek, který má po aktivaci tvar podobný písmenu J, se může po čase opotřebovat. Řidič je pak vozem upozorněn na nutnost výměny, aby byla jeho jízda v zimních podmínkách stále bezpečná.Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Lidé na home office jsou šťastnější a pracují lépe než v klasické kanceláři

Další článek

Důležitost vysokoškolského vzdělání. Vyplatí se to v dnešní době?

Další čtení