Plast
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nekonečně recyklovatelné materiály by mohly vyřešit problém s plastovým odpadem

4 min čtení

Naše planeta se pomalu ale jistě přeměňuje v jedno velké smetiště plné odpadu. A to od začátku průmyslového využívání PVC neuplynulo ani sto let. Jak píše web NewScientist, moderní chemie však pracuje s teorií nekonečné recyklace plastového odpadu. Dosáhne lidstvo takového zázraku?

Plastový odpad končí ve spalovnách, na skládkách nebo ve volné přírodě. Jen malá část se recykluje. Plasty jsou aktuálně vzhledem ke svým vlastnostem obtížně recyklovatelným materiálem. Špatně se rozkládají, a tak zatěžují přírodu na dlouhá desetiletí až staletí. Prolomit bariéru a zrušit složité chemické vazby, které brání plastům v recyklaci, se nyní pokouší odborníci z kalifornských univerzit v Santa Barbaře a v Berkeley.

Noční můra jménem PVC

Vyřešit problém s polyethylentereftalátem (PET), který se používá hlavně k výrobě lahví, se chemikům v minulosti také podařilo, přestože se dlouhou dobu zdálo, že jde o neřešitelnou úlohu. Dnes se běžně ze starých PET lahví vyrábí nové. S ostatními plasty je to ale horší. Noční můrou je zejména polyvinylchlorid (PVC), který je zejména v Česku všudypřítomný v oknech. Zatím neexistuje žádný způsob, jak jej bez negativních dopadů na přírodu a zdraví recyklovat.

Blíží se konec doby plastové?

Chemici aktuálně pracují s několika možnými verzemi, jak rozložit problematické plasty na molekuly, které by bylo možné znovu využít. Susannah Scottové z univerzity v Santa Barbaře se to nedávno povedlo s polyolefiny. Vědkyně vyvinula techniku, která dokáže tento plast rozložit na menší molekuly vhodné například pro barvy.

Další vlaštovkou k nekonečně recyklovatelným plastům je materiál, jenž navrhl Tung Xi z univerzity v Berkeley. Do plastu přidal malé kapsle obsahující enzymy, které dokáží materiál po skončení jeho životnosti rozložit na molekuly a to vcelku jednoduchým způsobem. Konkrétní předmět bude stačit vložit zhruba na týden do vlažné vody. Enzymy v kapslích se aktivují a odvedou svoji práci.

Cesta k nekonečně recyklovatelnému plastu bude ještě trnitá, ale výše uvedené příklady jsou nadějí, že se naše planeta nepromění v jednu obrovskou skládku plastu.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Tesla otevřela u Berlína první výrobu v Evropě

Další článek

Pozor na podvodníky. Volají z evropských čísel, tvrdí že jsou z Microsoftu a chtějí přístup do vašeho počítače

Další čtení