kráva
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Nikon vyvinul systém, který dokáže rozpoznat blížící se porod krávy

3 min čtení

Společnost Nikon corp. vyvinula systém, který dokáže upozornit farmáře, když se kráva chystá porodit. Technologie založená na umělé inteligenci (AI), která analyzuje pohyb zvířete, je integrovaná ve speciálních kamerách.

Nikon začal technologii prodávat v Japonsku. Systém má pomoci farmářům zjednodušit práci během dozoru. Březí krávy totiž v týdnech před porodem potřebují pravidelný dohled, který je časově náročný.

Technologie by v Japonsku měla vyjít na 900 tisíc jenů (zhruba 140 tisíc korun) za rok pro farmu se stovkou krav. Součástí je i speciální mobilní aplikace, která pomocí notifikací upozorní ošetřovatele, že se má zvíře rodit.

Podle odborníků se u březí krávy zhruba pět hodin před porodem objevují typické příznaky a pohyby, které jasně signalizují uvolňování plodového vaku s teletem. AI se tyto signály učila rozpoznávat od podzimu 2021, přičemž už na začátku loňského roku dokázala spolehlivě určit blížící se porod.

Nikon chce technologii i nadále vyvíjet například tak, aby uměl rozpoznat samici v říji a další vzorce chování.

Keita Higuchi, farmář, který se účastnil experimentu s AI, byl s užitečností systému spokojen. „Porodíme asi 60 telat ročně a museli jsme matky kontrolovat každých několik hodin zhruba měsíc před termínem porodu. Tento systém nám velmi usnadnil práci,“ řekl Higuchi pro Kyodo News.

Nikon zatím systém prodává jen v Japonsku, kdy se začne s distribucí do dalších částí světa, zatím společnost neupřesnila.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

První automobilka implementuje ChatGPT do svých vozidel. Stojíme však o to?

Další článek

Proč nosit crossbody kabelky? Praktičtější model jen těžko najdete

Další čtení