Open AI
Ilustrační obrázek. Zdroj: Unsplash

První automobilka implementuje ChatGPT do svých vozidel. Stojíme však o to?

3 min čtení

První automobilkou, která reaguje na popularitu generativní umělé inteligence, je Volkswagen. Německý gigant plánuje instalovat komunikátor ChatGPT od OpenAI do svých vozů od druhého čtvrtletí letošního roku.

Populární chatbot bude nejprve k dispozici v modelech Tiguan, Passat, Golf a ve všech elektromobilech řady ID. Podle magazínu The Verge má jít o rozšiřující funkci hlasového asistenta IDA. Automobilka uvádí, že komunikátor umožní přirozenější komunikaci mezi autem a řidičem. Majitelé nových Volkswagenů tak budou moci využívat asistenta k ovládání topení, klimatizace nebo k zodpovězení různých obecných otázek.

Jak ale víme, a je to také všeobecně známé, kecálek od OpenAI má tendenci si vymýšlet. Proč tedy Volkswagen k takovému kroku přistupuje? Veze se na módní vlně? Nebo očekává ve vývoji ChatGPT velký posun, který výrazně přispěje ke komfortu řidiče? Těžko říci.

Automobilka implementaci ChatGPT zatím vysvětluje jen obecnými frázemi typu „obohacená konverzace, intuitivní interakce, příjem informací o vozidle“ a podobně. Nestačí nám ale kontrolky, navigace a stávající systémy? A nestačí nám vlastně jen obyčejné a bezpečné vozidlo, které se příjemně řídí?

Volkswagen nicméně řidiče/uživatele alespoň uklidňuje, že kecálek nebude sbírat žádné informace o cestách a jízdních statistikách a odesílat je mateřské společnosti Open AI. Veškeré otázky a odpovědi budou ihned smazány, aby byla zajištěna maximální možná úroveň ochrany soukromých dat.

Nasazování chatbotů je aktuálně velkým trendem a někdy jsou až krkolomně implementovány i tam, kde v podstatě nemají žádné využití. To jen ukazuje na fakt, jak mocný nástroj společnost Open AI vytvořila. Že je zatím nespolehlivý a produkuje ve svých textech bludy, to zřejmě moc lidí nevzrušuje. Uvidíme, jaké uplatnění najde v automobilovém světě. Snad jednou nedojdeme do té fáze, že se vozu zeptáme, zda je zprava volno a dostaneme odpověď bez záruky, které ale budeme slepě věřit.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Volkswagen představil pokročilý asistenční systém pro vystupování. Ochrání zejména cyklisty

Další článek

Nikon vyvinul systém, který dokáže rozpoznat blížící se porod krávy

Další čtení