Volkswagen představil pokročilý asistenční systém pro vystupování. Ochrání zejména cyklisty

4 min čtení

Volkswagen nabízí nejnovější generaci asistenta pro vystupování, která pomáhá předcházet vzniku nebezpečných situací při vystupování z vozidla v městském provozu. Zdokonalený asistenční systém dokáže řidiče a spolucestující upozorňovat na účastníky silničního provozu, kteří se zezadu přibližují k zaparkovanému vozu.

Systém v rámci svých limitů rozpoznává například cyklisty, kteří patří mezi mimořádně ohrožené účastníky silničního provozu. Asistent pro vystupování dbá na bezpečnost nejen u dveří řidiče a spolujezdce vpředu, ale také u zadních dveří. Tímto asistenčním systémem jsou sériově vybaveny nové modely ID.7 , Passat a Tiguan. Technicky specifická verze této technologie je pro modely Golf, ID.4 a ID.5 k dispozici na přání.

Vrcholná varianta asistenčního systému pro vystupování nalézá uplatnění v novém modelu ID.7. Asistent pro vystupování snímá dvěma radarovými senzory na zádi (na levé a pravé straně nárazníku) prostor za vozem a informuje cestující o nebezpečí ještě dřív, než cestující zatáhnou za kliku dveří. Pokud se účastník silničního provozu přibližuje, rozsvítí se automaticky LED diody ve vnějším zpětném zrcátku jako první stupeň výstrahy. Jestliže cestující i přesto zatáhne za kliku dveří, bude navíc otevření dveří na krátkou dobu znemožněno. Dojde-li pak navzdory tomu k otevření dveří, zazní výstražný signál. Asistenční systém kromě toho zůstává aktivní po dobu tří minut i po zaparkování elektrického vozu Volkswagen a vypnutí jeho systému pohonu, aby mohl dohlédnout na vystupování všech cestujících.

Čtěte také:  Kia a Hyundai vyvíjejí technologii automatických sněhových řetězů

Na stejném principu funguje asistent i u modelů Passat a Tiguan. Vzhledem k tomu, že jsou oba vozy vybaveny mechanickými zámky dveří, postrádají dodatečnou funkci opožděného odjištění dveří z modelu ID.7, která je založena na elektrickém ovládání zámků dveří. Stejně tak funguje asistent u aktuální generace Golfu, tedy u modelu, kde byl systém vůbec poprvé implementován.

Pro modely ID.4 a ID.5 je asistent k dispozici na přání. Tento systém v nich funguje téměř stejně jako v modelu ID.7. Jedinou výjimkou je zapínání výstražného LED světla ve vnějším zpětném zrcátku při nebezpečí až v situaci, kdy cestující zatáhnou za kliku dveří.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Bídníci, oceňovaná seriálová adaptace přichází na české obrazovky!

Další článek

První automobilka implementuje ChatGPT do svých vozidel. Stojíme však o to?

Další čtení