Zeman a Si Ťin-pching
Foto: Hrad.cz

Prezident Zeman navštíví v roce 2022 už pošesté Čínu

2 min čtení

Prezident republiky Miloš Zeman hovořil v úterý 7. července se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Telefonát, který proběhl z iniciativy čínského prezidenta, se uskutečnil v rámci komunikace s evropskými lídry. Zeman v něm mimo jiné prozradil, že na příští rok plánuje na základě pozvání návštěvu Čínské lidové republiky.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka Si Ťin-pching vyjádřil solidaritu s Českem a jejími občany v souvislosti s nedávným tornádem, které zasáhlo jižní Moravu. Také zmínil, že Česko považuje za klíčového partnera v rámci EU a prezidenti hovořili o konkrétních aktivitách při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy.

Zeman je zastáncem spolupráce s Čínou. V minulosti přislíbil velké čínské investice v Česku, ale nakonec se jich uskutečnil jen zlomek. Prezident je také za svůj postoj k Číně, která je obviňována z porušování lidských práv, dlouhodobě kritizován.

Při jednom z minulých setkání si prezidenti vyměnili stromy. Podle Jiřího Ovčáčka se oba ujistili, že stromy dobře rostou. 

Zeman navštívil nejlidnatější zemi již pětkrát. Poprvé to bylo v roce 2014, kdy také jednal se svým čínským protějškem a naposledy v roce 2019, kdy jej doprovázeli sportovci Jaromír Jágr a Pavel Nedvěd. Šestá návštěva měla proběhnout v loňském roce, ale plány zhatila pandemie koronaviru.
reklamní prostor

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Další článek

Clifford Olson. Osmdesátkrát uvězněný, nikdy ale napravený

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru