Tepelné čerpadlo
Zdroj obrázku: Skylines / Shutterstock.com

Skutečně se vyplatí vytápět domácnost pomocí tepelného čerpadla?

4 min čtení

O tepelných čerpadlech se už nějakou dobu hodně hovoří, ale od dob začátku energetické krize jejich obliba ještě vzrostla. Opravdu se domácnostem vyplatí topit tepelným čerpadlem?

Tepelné čerpadlo jako ekologicky a ekonomicky přijatelné řešení

Tepelné čerpadlo pro svůj provoz potřebuje jen minimum elektřiny. Při výrobě tepla využívá hlavně vzduch. Druhů tepelných čerpadel je hned několik, ale v našich podmínkách se nejčastěji instaluje tepelné čerpadlo vzduch–voda. Vytápění tímto způsobem je velice ekologické i ekonomicky výhodné. Určitým minusem je ale pořizovací cena. V zásadě počítejte s cenou mezi 150 000 Kč až 350 000 Kč. To už není zanedbatelná investice, a proto je třeba se zamyslet nad tím, zda se vám tepelné čerpadlo opravdu vyplatí.

Tepelné ztráty ovlivní výběr tepelného čerpadla

Pokud máte novostavbu, pak je pro vás tepelné čerpadlo ideální volbou. V případě, že vaše tepelné ztráty jsou zanedbatelné, postačí vám tepelné čerpadlo s nejnižším výkonem. Rozhodně se ale nemusíte bát pořídit si tepelné čerpadlo i do starší zástavby, kde bývají tepelné ztráty vyšší. Stále se vám toto řešení vyplatí víc než například topení elektrokotlem. Nejlepším způsobem, jak zjistit, který zdroj vytápění pro vás bude ekonomicky nejvýhodnější, je pozvat si domů odborníka, který vám spočítá tepelnou ztrátu a následně doporučí nejlepší řešení.

Snížení výkonu tepelného čerpadla v našich podmínkách příliš nehrozí

Občas se můžete setkat s tím, že se tepelným čerpadlům vytýká omezení topného provozu v závislosti na venkovních teplotách. Omezení topného provozu nastává až od −15 stupňů nebo naopak 45 stupňů nad nulou. Venkovní jednotku tepelného čerpadla proto nikdy neumisťujte na jižní stranu domu, kam se během léta opírá ostré slunce. V našich podnebných podmínkách tyto extrémy ale příliš nehrozí. Výjimkou mohou být maximálně horské oblasti, kde v noci klesne teplota pod −15 stupňů.

Investice do tepelného čerpadla se vám vrátí zhruba během 8 let. Nutno ale říct, že s obsluhou tepelného čerpadla nebudete mít prakticky žádné starosti, navíc jde o ekologicky přijatelný způsob vytápění domova.
reklamní prostor

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Daft Punk oslaví 10 let od vydání desky Random Access Memories

Další článek

Plastový králík s vlastní DNA může znamenat revoluci v ukládání informací

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru