Nová studie vědců z australské Charles Sturt University varuje, že i pouhých osm minut sledování TikToku může mít negativní vliv na duševní zdraví zejména u mladých žen. Výzkum se zaměřil na obsah podněcující k anorexii, který se na platformě často vyskytuje.
V rámci studie bylo 273 žen ve věku 18 až 28 let vystaveno různým videím na TikToku. Polovina z nich sledovala obsah související s proanorektickým obsahem – většinou šlo o tipy mladých žen, jak hubnout, cvičit, čistit tělo, případně o rady, jak potlačit hlad. Druhá polovina sledovala neutrální videa zaměřená na přírodu, vaření nebo humor. Výsledky ukázaly, že jen osmiminutová expozice videím podporujícím anorexii způsobila okamžité snížení spokojenosti s vlastním tělem a vedla k silnějšímu vnitřnímu přesvědčení, že štíhlost je klíčem k atraktivnímu vzhledu.
„Naše studie ukázala, že méně než 10 minutové vystavení implicitnímu a explicitnímu obsahu TikTok pro anorexii mělo okamžité negativní důsledky pro stavy tělesného obrazu a internalizaci ideálů vzhledu,“ uvedli vědci pro recenzovaný magazín PLOS ONE, kde studie tento týden vyšla.
Studie také odhalila, že ženy, které tráví na TikToku více než dvě hodiny denně, vykazují častěji známky nezdravého stravování.
Výzkumníci proto apelují na přísnější kontrolu a regulaci obsahu na této platformě. I když TikTok v posledních letech zpřísnil svá pravidla a blokuje vyhledávání související s anorexií, stále existují způsoby, jak tyto kontroly obejít.
Platforma TikTok má více než miliardu aktivních uživatelů měsíčně a její vliv na mladé lidi je nezanedbatelný. I přesto, že společnost podniká kroky k ochraně svých uživatelů, studie ukazuje, že i krátkodobé sledování škodlivého obsahu může mít závažné důsledky.