TikTok
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

V souvislosti s nebezpečnou výzvou šířící se TikTokem zemřela desetiletá dívka

5 min čtení

Desetiletá dívka z americké Pensylvánie se udusila, když podle rodičů zkoušela nebezpečnou výzvu šířící se TikTokem. Lidé v ní zadržují dech na tak dlouho, dokud neomdlí. Událost se stala 12. prosince a informovala o ní řada amerických médií.

Nyla Anderson byla svými rodiči objevena, jak bezvládně leží ve svém pokoji. Přestože byla okamžitě převezena do nemocnice, lékaři jí nedokázali pomoci. Výzva šířící se především na TikToku pod hashtagem Blackout Challenge není jediným podezřelým úmrtím v souvislosti se sociálními sítěmi. Letos jen americké úřady evidují minimálně dvě podezřelá úmrtí v souvislosti s touto výzvou.

Rodiče malé dívky proto varují ostatní, aby svým dětem kontrolovali jejich telefony, především aktivity na sociálních sítích. Ačkoliv úřady nezveřejnily důvod úmrtí, Andersonovi jsou přesvědčeni, že dceru ztratili právě kvůli nebezpečné internetové výzvě.

Zdraví nebezpečné aktivity, motivující uživatele sociálních sítí, se na síti objevují pravidelně. Blackout Challenge patří k těm nebezpečnějším. V minulosti kolovala internetem například výzva, aby lidé překonávali pyramidy z plastových přepravek, které jsou velmi vratké. Během této výzvy se těžce zranilo několik především mladých lidí.

Čtěte také:  Nebezpečí pro mladé dívky na Instagramu? Co odhalují Facebook Papers

TikTok se snaží s podobnými nešvary podle oficiálních prohlášení bojovat. Před několika dny zveřejnilo tiskové oddělení této sociální sítě informaci, že bude uživatelům nabízet takový obsah, který pro ně bude relevantní a zároveň bezpečný.

Podle mnohých to ale nestačí. Nezisková organizace už v létě právě tuto síť vyzvala, aby zavedla možnost takzvaných zrcadlových účtů, které by mohly rodičům umožnit sledování aktivit jejich dítěte právě na této platformě. TikTok se k dané  informaci vyjádřil obecným oznámením o zvýšené ochraně nezletilých.

Síť v souvislosti s výzvou Blackout Challenge zablokovala závadný obsah včetně hashtagů či frází vedoucích k nebezpečnému obsahu.

Blackout Challenge, takzvaná hra na dušení nebo omdlévání, není novinkou, která by vznikla se sociálními sítěmi. V minulosti se šířila verbálně také mezi dospívajícími. S rozmachem sociálních médií je distribuována stále většímu počtu osob a současně se k ní dostávají i děti, pro které je obzvláště nebezpečná, neboť nemusí pochopit důsledky svého jednání.

Předchozí článek

Vánoční poselství prezidenta Zemana odvysílá několik stanic

Další článek

Co znamená Meta a proč se tak Facebook přejmenoval

Další čtení