vishing
Zdroj obrázku: Fakticky.cz

Pozor na podvodníky. Volají z evropských čísel, tvrdí že jsou z Microsoftu a chtějí přístup do vašeho počítače

5 min čtení

Nový způsob vishingu praktikují podvodníci v posledních měsících i v Česku. Telefonát zejména z německých a francouzských čísel má vždy stejný scénář. Krkolomnou angličtinou hovořící operátorka nebo operátor se představí jako pracovník Microsoftu a snaží se vás přesvědčit k upgradu Windows, aby vás ochránili. Realita je ale zcela jiná.

Podezřelý telefonát od prvního okamžiku

Už jen fakt, že vám někdo takto zavolá a chce aktualizaci informačního systému, je přinejmenším podezřelý. Stane-li se vám to, zavěste a vaše Windows neřešte. K aktualizaci operačního systému nepotřebujete „přítele na telefonu“. Nám zavolali dokonce několikrát. Nachytat jsme se samozřejmě nenechali, ale v hovoru jsme pokračovali, abychom zjistili, jaký je jejich cíl.

Slečna se představila jako pracovnice Windows s tím, že je potřeba okamžitě upgradovat Windows kvůli možnému napadení počítače hackery. Nesmysl, ale co, pokračovali jsme. Na otázku, proč zrovna volá nám, odpověděla, že takto kontaktují všechny uživatele. Dobře, pokračovali jsme a svolili s aktualizací. V tu chvíli nastal bod zlomu. Takto zásadní zásah do systému prý nelze provést samostatně, ale je potřeba instalace „speciálního“ softwaru. Tím byl samozřejmě Team Viewer, tedy program na vzdálenou správu počítače. Cílem podvodníků jsou tedy citlivá data z počítače nebo dokonce přístup do internetového bankovnictví. V tu chvíli jsme samozřejmě v hovoru nepokračovali a pracovnici jsme informovali, že se dopouští podvodu.

Info: Telefony tohoto tipu nejčastěji probíhají z německých a francouzských telefonních čísel s předvolbami +49 a +33.

Ještě bizarnější na celém podvodu je další skutečnost Při jiném telefonátu jsme volající operátorce řekli, že nepoužíváme produkty Microsoftu, ale Applu. V tu chvíli nebyl problém ani přepojení na pracovníka Applu, což je dost paradoxní postup, který by ve skutečnosti vůbec nemohl proběhnout.

Dávejte pozor i na další formy vishingu

Tento podvod je lehce prohlédnutelný, ale útočníci využívají stále sofistikovanější metody. Vydávají se za pracovníky banky, volají i jako kriminalisté s tím, že se vaše bankovní konto stalo cílem podvodníků a snaží se vás donutit k rychlému bezhlavému jednání. Často je jejich cílem vložení hotovosti do bitcoinmatu nebo převod prostředků na jiný (údajně bezpečný účet). Nikdy nic takového nedělejte, zavěste a nevolejte zpátky. Zda jsou vaše finanční prostředky ohroženy, si můžete následně ověřit telefonátem na oficiálním telefonním čísle vaší banky. Buďte během hovorů obezřetní a nikdy nikomu nesdělujte vaše citlivé údaje.

Vishing (voice phishing) je manipulativní technika, kdy chce pachatel pomocí telefonu oběť přesvědčit, že jsou v ohrožení jeho finanční prostředky či jiné cennosti a on se mu snaží pomoci. Ve skutečnosti mu jde pouze o přístup do internetového bankovnictví, do chytrého telefonu či počítače.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nekonečně recyklovatelné materiály by mohly vyřešit problém s plastovým odpadem

Další článek

Ikonický DeLorean hlásí návrat. Pokolikáté už?

Další čtení