Učení
Ilustrace: DALL·E 3

Blíží se zkoušky? Jak se nezbláznit a naučit se

6 min čtení

Zkouškové období se neúprosně blíží. Je načase oprášit mozkové závity a připravit si plán pro efektivní učení. Přinášíme vám 5 osvědčených metod jak si zapamatovat učivo.

1.Vycvičte si skvělého pamatováka

Paměť je jako sval. Čím víc ji cvičíte, tím výkonnější je. Existuje spousta účinných technik, které vám pomůžou pamatovat si více. Jednou z nich je použití mnemotechnických pomůcek: „Befelemepesseveze“ nebo třeba „braprodalidvěhutačervi“ – první pomůckou si vzpomenete na obojetné souhlásky, ta druhá vás zavede za Bedřichem Smetanou a jeho operami. I po letech si tak díky zkratkám připomenete fakta, která jste si kdysi uložili do paměti.

Proč to funguje? Protože mozek miluje asociace. Všechno si ukládá do logických struktur. Když mu dáte správné vodítko, dokáže si uložit a správně vybavit mnohem více informací. Tak na to myslete, až se příště budete učit názvy kostí lidské ruky nebo vzorec fotosyntézy – hledejte logiku, a když ji nenajdete, vytvořte si logickou pomůcku.

2. Rozložte si učivo do menších celků

Když se chcete efektivně učit, měli byste nejdřív pochopit, jak funguje paměť. Jen tak dokážete využít její kapacitu na maximum. Rozdělit si učení na více krátkých intervalů je mnohem lepší, než naordinovat si studijní maraton. Krátké bloky proložené přestávkami, to je klíč k úspěchu. Když do studijního procesu zahrnete i procvičování paměti, zkoušky máte v kapse.

3. Použijte techniky pro zlepšení koncentrace

Tu nejznámější možná znáte, jmenuje se Pomodoro. Byla pojmenována podle kuchyňské pomůcky – klasické minutky ve tvaru rajčete. Tahle technika je úplně jednoduchá. 25 minut pracujete (studujete), 5 minut odpočíváte. Po čtvrtém pracovním (studijním) bloku si dáte delší přestávku (15 minut). Můžete si stopovat čas, stáhnout appku nebo na YouTube najít video, které hudební bloky doplňuje zvukem časovače.

Taky se zamyslete nad tím, jak na vás působí vaše studijní prostředí. Minimalizujte vizuální šum tak, že z prostoru, kde se učíte, odstraníte rušivé elementy. Jednoduchost a minimalismus pomáhají se soustředěním.

Mozek
Ilustrace: DALL·E 3

4. Dostatečně spěte a odpočívejte

Je to výzva – především ve zkouškovém období. Ale poslechněte své přirozené biorytmy a spánek si nezkracujte. Když si dopřejete zdravých 7,5 hodin spánku každý den, umožníte svému mozku dostatečně se zregenerovat a navíc podpoříte jeho schopnost uložit si získané informace.

Odpočinek je taky must-have. Ať už ten pasivní, kdy si pohodlně relaxujete na pohovce, nebo aktivní. Protáhnout se, zacvičit si nebo zajít na procházku rozhodně podpoří vaše úspěšné studium.

5. Zapomeňte na junk food

Mozek potřebuje výživu. Když mu pošlete latéčko s donutem a večer meníčko z fast foodu, trpí. Raději se zaměřte na zdravou stravu plnou omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a vitamínů.

Zdravé jídlo
Ilustrace: DALL·E 3

S dnešními tipy a technikami optimalizujete svůj studijní proces a zapamatujete si toho ke zkouškám mnohem více. Držíme palce.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Práce projektantů je podceňovaná, ale každý ho potřebuje pro stavbu nebo rekonstrukci

Další článek

Lidé se čím dál víc slaví svátky na cestách. Proč spojují Vánoce s dovolenou?

Další čtení