NLP
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels

Neurolingvistické programování je metoda, která si hraje na vědu. Můžeme jí důvěřovat?

6 min čtení

V posledních letech se i do našich končin dostává fenomén zvaný neurolingvistické programování. Jde skutečně o převratnou disciplínu nebo se za odborně znějícím názvem skrývá jen další taškařice tahající z důvěřivých lidí peníze?

Výběr toho nejlepšího ze všech psychoterapeutických metod?

Nejprve se zaměříme na cíl metody a pojmy, ze kterých je odvozen její název. Neurolingvistické programování (NLP) je často popisováno jako převratná alternativní psychoterapeutická „komunikační“ metoda, která má pomoci zejména manažerům, aby svoji roli zvládali lépe a efektivněji. Podle lingvisty J. Grindera a matematika R. Bandlera, kteří NLP vyvinuli, jde o výběr toho nejlepšího ze všech psychoterapeutických metod. V knize „Die Struktur der Magie“ vysvětlili, že člověk se řídí buď zrakovým smyslem nebo sluchovými vjemy, což ale nemusí být vždy správně a popsali terapeutickou cestu, jak najít vhodnější způsob vnímání.

Kontroverze

Spojení zcela seriózních vědeckých disciplín, tedy neurologie a lingvistiky, dává NLP punc vědecké metody. Avšak ověření předpokladů NLP se nikdy zcela nepodařilo, což není v souladu s moderní vědou, která je založena na nezávislé verifikaci. Podle Zdeňka Vybírala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně je termín NLP zvolen krajně nevhodně a rozhodně by neměl odkazovat na neurologii ani programování. V případě NLP jde spíše o správné zapojení smyslů v kombinaci s řečí a jakési přeprogramování lidské psychiky. Nicméně z marketingového hlediska je právě toto fiktivní spojení s vědou jakýmsi magnetem na manažery lačnící po nových dovednostech.

Čtěte také:  Čeští vědci vysvětlují, proč vzdělaní lidé důvěřují očkování proti covidu nejméně, ale přesto jej podporují

I další vědci z Masarykovy univerzity považují NLP za problémové minimálně z etického hlediska. „Popularizační články, knížky a weby píší o NLP jako o vědě, ale metaanalýzy ‚vědecké‘ předpoklady NLP většinově buďto nepotvrzují, nebo přináší jen slabou podporu. Přesto je NLP jako ‚věda‘ předkládáno a prodáváno. To pokládáme za neetické,“ píší Gabriela Štanclová a Michaela Matláková v článku Mýtus: Neurolingvistické programování je vědecká metoda užitečná pro manažerskou praxi.

Nejkritičtěji hodnotí NLP filozofové ze spolku Sysifios, kteří odsuzují jak název, tak samotnou metodu. „Jde o alternativní psychoterapeutickou metodu, která nemá nic společného s neurologií, lingvistikou ani s programováním,“ stojí na webu českých skeptiků.

Na vlně New Age

Jak se ukazuje, převratné výsledky NLP dokládají většinou pouze autoři a šiřitelé metody, takzvaní mentoři či kouči, kteří si za kurzy vybírají nemalé peníze. Hypotézy, o které se většina příznivců NLP opírá, jsou často v rozporu s vědeckými výsledky (např. teorie o nezávislé činnosti obou hemisfér). Lze tedy konstatovat, že se jedná o další produkt takzvaného New Age hnutí, který je založený na neověřitelných pseudovědeckých přístupech.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Ekologičtí extrémisté vypouštějí kola SUV už i v Česku

Další článek

Seznam spustil největší portál s nabídkou služeb v Česku

Další čtení