NLP
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels

Neurolingvistické programování je metoda, která si hraje na vědu. Můžeme jí důvěřovat?

6 min čtení

V posledních letech se i do našich končin dostává fenomén zvaný neurolingvistické programování. Jde skutečně o převratnou disciplínu nebo se za odborně znějícím názvem skrývá jen další taškařice tahající z důvěřivých lidí peníze?

Výběr toho nejlepšího ze všech psychoterapeutických metod?

Nejprve se zaměříme na cíl metody a pojmy, ze kterých je odvozen její název. Neurolingvistické programování (NLP) je často popisováno jako převratná alternativní psychoterapeutická „komunikační“ metoda, která má pomoci zejména manažerům, aby svoji roli zvládali lépe a efektivněji. Podle lingvisty J. Grindera a matematika R. Bandlera, kteří NLP vyvinuli, jde o výběr toho nejlepšího ze všech psychoterapeutických metod. V knize „Die Struktur der Magie“ vysvětlili, že člověk se řídí buď zrakovým smyslem nebo sluchovými vjemy, což ale nemusí být vždy správně a popsali terapeutickou cestu, jak najít vhodnější způsob vnímání.

Kontroverze

Spojení zcela seriózních vědeckých disciplín, tedy neurologie a lingvistiky, dává NLP punc vědecké metody. Avšak ověření předpokladů NLP se nikdy zcela nepodařilo, což není v souladu s moderní vědou, která je založena na nezávislé verifikaci. Podle Zdeňka Vybírala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně je termín NLP zvolen krajně nevhodně a rozhodně by neměl odkazovat na neurologii ani programování. V případě NLP jde spíše o správné zapojení smyslů v kombinaci s řečí a jakési přeprogramování lidské psychiky. Nicméně z marketingového hlediska je právě toto fiktivní spojení s vědou jakýmsi magnetem na manažery lačnící po nových dovednostech.

Čtěte také:  Čeští vědci vysvětlují, proč vzdělaní lidé důvěřují očkování proti covidu nejméně, ale přesto jej podporují

I další vědci z Masarykovy univerzity považují NLP za problémové minimálně z etického hlediska. „Popularizační články, knížky a weby píší o NLP jako o vědě, ale metaanalýzy ‚vědecké‘ předpoklady NLP většinově buďto nepotvrzují, nebo přináší jen slabou podporu. Přesto je NLP jako ‚věda‘ předkládáno a prodáváno. To pokládáme za neetické,“ píší Gabriela Štanclová a Michaela Matláková v článku Mýtus: Neurolingvistické programování je vědecká metoda užitečná pro manažerskou praxi.

Nejkritičtěji hodnotí NLP filozofové ze spolku Sysifios, kteří odsuzují jak název, tak samotnou metodu. „Jde o alternativní psychoterapeutickou metodu, která nemá nic společného s neurologií, lingvistikou ani s programováním,“ stojí na webu českých skeptiků.

Na vlně New Age

Jak se ukazuje, převratné výsledky NLP dokládají většinou pouze autoři a šiřitelé metody, takzvaní mentoři či kouči, kteří si za kurzy vybírají nemalé peníze. Hypotézy, o které se většina příznivců NLP opírá, jsou často v rozporu s vědeckými výsledky (např. teorie o nezávislé činnosti obou hemisfér). Lze tedy konstatovat, že se jedná o další produkt takzvaného New Age hnutí, který je založený na neověřitelných pseudovědeckých přístupech.
reklamní prostor

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Ekologičtí extrémisté vypouštějí kola SUV už i v Česku

Další článek

Seznam spustil největší portál s nabídkou služeb v Česku

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru