suv
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Ekologičtí extrémisté vypouštějí kola SUV už i v Česku

5 min čtení

Skupina ekologických aktivistů vystupující pod názvem The Tyre Extinguisher škodila už i v Česku. Vandalové v domnění, že bojují proti klimatickým změnám, vypustili v noci na 7. září v Brně pneumatiky necelé třicítce vozů SUV. Řidiče o činu informovali prostřednictvím lístečku za stěračem.

SUV jako škodná?

Podle ekologických extrémistů jsou SUV významným zdrojem znečištění, a tímto způsobem se snaží nejen majitele na tento domnělý fakt upozornit. Vozy s pohonem 4×4 jsou prý dokonce zbytečné. Řidiče na letáku informují, aby raději chodili pěšky, jezdili na kole či používali MHD.

Aktivisté s největší pravděpodobností vypustili pneumatiky náhodným vozidlům, aniž by se zajímali o to, komu patří a znali například jeho zdravotní stav, či kam dojíždí do práce. Nehledě na to, že vlastníkem vozu může být lékař specialista, kterého nikdo nezastoupí či maminka, která zrovna potřebuje odvézt dítě na pohotovost.

Čtěte také:  Tesla otevřela u Berlína první výrobu v Evropě

Nesmyslnost protestu extrémistů podtrhuje ale daleko více paradoxů. Pokud si řidič není schopný na místě dofouknout kola svépomocí, bude potřebovat asistenční službu, která vykoná zbytečnou cestu, tudíž vyprodukuje více CO2. Vzhledem k reálné možnosti poškození ráfků v důsledku této činnosti mohou být vyráběny zbytečné náhradní díly.

Akce tohoto typu se zatím odehrávaly pouze v zahraničí. Nyní se extrémisté na Twitteru „chlubí“ i Brnem.

Činem se už údajně zabývá Policie ČR a vyzývá další poškozené, aby se přihlásili. Zatím není jasné, zda bude jednání vyhodnoceno jako přestupek či trestný čin.

Z dostupných fotografií, které aktivisté umísťují na své kanály, je zřejmé, že se zaměřují i na malá SUV a crossovery. V takovém případě je jejich snaha ovšem lichá, dané vozy totiž vypouštějí stejně emisí jako konvenční automobily, pokud byly vyrobeny ve stejném roce. Z osobních vozů zatěžují životní prostředí nejvíce automobily starší dvaceti let, kterých je na silnicích stále dost, a jak je známo, v té době se vyráběla SUV jen minimálně.

Čtěte také:  Hackeři způsobili v Moskvě masivní dopravní zácpu pomocí aplikace taxislužby

Klimatická krize skutečně probíhá

Akce skupin jako je The Tyre Extinguisher jsou kontraproduktivní ještě v jednom ohledu. Běžní lidé v důsledku těchto činů nezačnou o klimatické změně přemýšlet. Aby se tak stalo, je potřeba, aby politici začali namísto populistických polopravd s osvětou. Měli by naslouchat vědcům a podporovat je. Jenže bohužel obě strany, jak ekologičtí aktivisté, tak vrcholní politici, jsou uzavřeni ve své bublině a konají, aniž by racionálně vysvětlovali proč.Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Hackeři způsobili v Moskvě masivní dopravní zácpu pomocí aplikace taxislužby

Další článek

Neurolingvistické programování je metoda, která si hraje na vědu. Můžeme jí důvěřovat?

Další čtení