mozek
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Naučte se ovládnout svůj mozek: K čemu lze využít alfa vlny?

5 min čtení

Lidský mozek je nesmírně zajímavým a dosud ne zcela probádaným tajemstvím. Co jsou to mozkové vlny a co dokáží?

Co jsou alfa vlny

Mozek je tvořen mimořádně hustou sítí neuronů. Ty jsou důležité pro přenos informací. Dělí se na motorické a smyslové podle toho, co mají v našem organismu za úkol. Díky přenosu informací jsme schopni se hýbat, vnímat chuť, cítit vůně atd. Tento přenos je realizován za pomocí elektrochemické aktivity.

Elektrická aktivita neuronů vytváří elektromagnetické pole, jehož součástí jsou právě mozkové vlny. Jejich existence byla zmiňována už na konci 19. století. Teprve moderní věda však dokázala pomocí EEG výskyt těchto vln prokázat.

Podle frekvence je rozdělujeme na vlny gama, beta, alfa, théta a delta. Alfa vlny jsou ty, které mají frekvenci v rozmezí 8 až 12 Hz.

Tyto vlny mají celou řadu pozitivních účinků a intenzivně se jejich působením na lidskou psychiku zaobírá i moderní medicína. Alfa vlny signalizují stav uvolnění. Běžně náš mozek této hladiny dosahuje těsně před usnutím a také po probuzení. Některé zdroje také přicházejí s poněkud úsměvně znějícím konstatováním, že podobného stavu uvolnění můžete dosáhnout také na toaletě.

Alfa vlny tedy, jednoduše řečeno, odrážejí stav duševní pohody a jsou spojeny s prožíváním pozitivních emocí. A toho lze využít, pokud se na tuto úroveň chceme dostat cíleně. Je totiž možné se na alfa vlny „naladit“ i kdykoli během dne.

Kdy a jak můžeme využít alfa vlny

Doporučuje se to zejména při procesu učení. Alfa vlny dokáží zlepšit kvalitu učení, posilují koncentraci a paměť, lépe si díky nim pamatujeme slova i obrazy. Probouzejí také naši kreativitu a intuici. Redukují navíc i stres a dochází i ke snižování stavů úzkosti.

Díky tomu se při pravidelném využívání alfa hladiny budeme cítit méně vyčerpaní, více odpočatí a jsme schopni efektivněji řešit každodenní úkoly. Doporučit lze alfa hladinu také pro psaní.

Dostat svůj mozek do této hladiny můžeme cíleně například četbou knihy nebo jinou oblíbenou činností. Vyzkoušet můžeme i pouhý pohled z okna nebo úklid. Jde zkrátka o zdánlivě neproduktivní činnosti, během nichž necháme svůj mozek jen volně „bloumat“.

V alfa hladině se většinu času nacházejí také malé děti. Hlubší hladinu alfa si většina z nás není schopna cíleně navodit a před usínáním si ji prakticky neuvědomuje. Proto se na ni můžeme řízeně naladit nejlépe meditací. Jde o jakýsi koučink sebe sama.

Podle některých zdrojů nemá alfa hladina vliv pouze na psychiku, ale i na naše fyzické zdraví. Dočtete se tak i to, že alfa vlny dokáží hlavně ženám zajistit čistší pleť a vyhlazení vrásek.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Kinect versus VR aneb čím to, že Kinect pomalu mizí?

Další článek

Vojtěch: Vakcína pro děti od 5 let dorazí do Česka v prosinci

Další čtení