Sainsbury's
Foto: grassrootsgroundswell, CC-BY-SA 2.0, Flickr

Britský řetězec Sainsbury’s přestane prodávat CD a DVD

4 min čtení

Supermarketový gigant Sainsbury’s uvedl, že ze své nabídky začne postupně vyřazovat CD a DVD, protože lidé přecházejí na streamingové služby. Krok je tak vnímán jako další hřebíček do rakve kdysi populárních nosičů hudby a filmů.

Mluvčí společnosti naopak uvedl, že prodej vinylových desek nebude dotčen. Právě desky, jejichž prodej na konci osmdesátých let minulého století začal klesat v souvislosti s nástupem CD, zažívají renesanci. Podle organizace British Phonographic Industry (BPI) je velmi pravděpodobné, že letos hodnota prodaných gramofonových desek překoná kompaktní disky. Pokud se to opravdu stane, bude to poprvé po více jak čtyřech dekádách.

Prostor, kde se nyní v Salisbury’s prodávají nosiče, bude v blízké době vyhrazen potravinám, oblečení nebo domácím potřebám.

Prodeje CD se v posledním desetiletí stále snižují. V loňském roce však byly na ostrovech stále na hodnotě 115 mil. liber. U vinylů to bylo 86 mil. liber.

Kompaktní disky jsou už dlouhé roky považované za překonaný prostředek k přehrávání hudby a filmů. Přitom na počátku devadesátých let se zdálo, že pozice cédéček je jasně daná a s jejich rozmachem vinyl zanikne. Určitou dobu gramofonová deska přežívala pouze jako sběratelský artikl, případně plnila kufry dýdžejů. V současnosti jsou ale média převážně přehrávána bez fyzických nosičů prostřednictvím formátu MP3, který pád CD odstartoval, nebo skrze streamovací služby jako třeba Spotify nebo YouTube.

CD ale neumírá. Ostatní řetězce podle BBC neuvažují o jejich stažení z prodeje. Mnoho hudebních fanoušků je stále vyhledává, především díky mimořádně kvalitnímu zvuku, ale také jako sběratelský artikl. Digitální formát nikdy nemůže nahradit obal CD (booklet), který je občas skutečných skvostem. Za mrtvý nelze považovat ani formát MC, kterému se jednoduše říká kazeta. Někteří hudebníci se i k tomuto formátu vracejí, spíše ale z nostalgie, nebo také právě ze sběratelských důvodů. Například v roce 2018 vydali The Prodigy album No Tourist v několika verzích včetně kazety.
reklamní prostor

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Čtyři miliony zemřelých. Pandemie koronaviru dosáhla dalšího tragického milníku

Další článek

Foťte se před Penamem, vzkázala starostka ministryním z ANO

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru