V nemocnici
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Čtyři miliony zemřelých. Pandemie koronaviru dosáhla dalšího tragického milníku

3 min čtení

Ve středu 7. července 2021 svět překonal další tragický milník týkající se světové pandemie koronaviru. Do oficiální statistiky byly totiž zaznamenány již 4 miliony zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je počet obětí pandemie pravděpodobně ještě vyšší.

Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodal, že tragického mezníku bylo dosaženo po 18 měsících od vypuknutí ohniska v Číně. Odkazuje tak na přelom prosince 2019 a ledna 2020, kdy se poprvé svět začal dozvídat o událostech v čínském Wuhanu.

Tedros také na konferenci v sídle WHO ve švýcarské Ženevě upozornil na rozvolňování v některých zemích s vysokou mírou proočkovanosti. Podle něj se tyto státy chovají nezodpovědně, jako kdyby pandemie skončila. Opak je však pravdou. Zejména země třetího světa zaznamenávají prudký nárůst nových případů spojených s takzvanou mutací delta, dříve známou jako indická.

Šéf WHO rovněž zmínil „šokující nerovnost“ v globálním přístupu k vakcinaci. To podle něj vede v mnoha zemích k akutnímu nárůstu hospitalizovaných, k akutnímu nedostatku kyslíku a nemožnosti ošetření v přeplněných nemocnicích zejména v některých částech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. „Vakcinační nacionalismus, kdy hrstka národů převzala lví podíl na očkování, je morálně neobhájitelný,“ řekl pro agenturu AFP a dodal, že „v této fázi pandemie je skutečně hrozné, že stále nebyly očkovány miliony pracovníků ve zdravotnictví. Z morálního, epidemiologického nebo ekonomického hlediska právě teď nastal čas, aby se svět spojil a pandemii řešil kolektivně.“

Zdroje: WHO, AFP
reklamní prostor

V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete na několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Clifford Olson. Osmdesátkrát uvězněný, nikdy ale napravený

Další článek

Britský řetězec Sainsbury’s přestane prodávat CD a DVD

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru