V nemocnici
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Čtyři miliony zemřelých. Pandemie koronaviru dosáhla dalšího tragického milníku

3 min čtení

Ve středu 7. července 2021 svět překonal další tragický milník týkající se světové pandemie koronaviru. Do oficiální statistiky byly totiž zaznamenány již 4 miliony zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je počet obětí pandemie pravděpodobně ještě vyšší.

Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodal, že tragického mezníku bylo dosaženo po 18 měsících od vypuknutí ohniska v Číně. Odkazuje tak na přelom prosince 2019 a ledna 2020, kdy se poprvé svět začal dozvídat o událostech v čínském Wuhanu.

Tedros také na konferenci v sídle WHO ve švýcarské Ženevě upozornil na rozvolňování v některých zemích s vysokou mírou proočkovanosti. Podle něj se tyto státy chovají nezodpovědně, jako kdyby pandemie skončila. Opak je však pravdou. Zejména země třetího světa zaznamenávají prudký nárůst nových případů spojených s takzvanou mutací delta, dříve známou jako indická.

Šéf WHO rovněž zmínil „šokující nerovnost“ v globálním přístupu k vakcinaci. To podle něj vede v mnoha zemích k akutnímu nárůstu hospitalizovaných, k akutnímu nedostatku kyslíku a nemožnosti ošetření v přeplněných nemocnicích zejména v některých částech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. „Vakcinační nacionalismus, kdy hrstka národů převzala lví podíl na očkování, je morálně neobhájitelný,“ řekl pro agenturu AFP a dodal, že „v této fázi pandemie je skutečně hrozné, že stále nebyly očkovány miliony pracovníků ve zdravotnictví. Z morálního, epidemiologického nebo ekonomického hlediska právě teď nastal čas, aby se svět spojil a pandemii řešil kolektivně.“

Zdroje: WHO, AFP


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Clifford Olson. Osmdesátkrát uvězněný, nikdy ale napravený

Další článek

Britský řetězec Sainsbury’s přestane prodávat CD a DVD

Další čtení