Horko ve městě
Zdroj obrázku: Copilot AI

Ovzduší v Evropě je stále čistší, což může podle švýcarských vědců vést k ještě větším vedrům

5 min čtení

Evropa staví na klimatických modelech, které nezohledňují neustále klesající míru znečištění ovzduší. Podle některých klimatologů tak letní vlny veder budou na starém kontinentu ještě dramatičtější.

Regionální klimatické modely podle studie švýcarských vědců značně podceňují intenzitu slunečního svitu, kterou mimo jiné ovlivňuje i intenzita znečištění ovzduší. Letní vlny veder v Evropě tak mohou být ještě parnější, než vědci očekávají. To je problematické nejen z hlediska zdraví, ale i plánování budoucích strategií, jak s teplotními extrémy bojovat.

Dominik Schumacher ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu (ETH Zürich), který společně s kolegy studii vypracoval, je přesvědčen, že pokud zejména regionální meteorologické modely nezohlední změny ve znečištění ovzduší, podcení intenzitu budoucích letních veder stejně tak jako průměrné letní oteplení.

A právě na regionální klimatické modely se spoléhá spousta evropských zemí. „Regionální modely se v mnoha zemích používají k informování o budoucích změnách, takže by skutečně měly dobře zachycovat pozorované oteplování,“ vysvětluje Schumacher.

Schumacher a jeho tým se zaměřili na porovnávání letních predikcí u globálních a regionálních modelů v letech 1980 až 2022. Výsledkem bylo zjištění, že regionální modely podhodnocují skutečné oteplení v průměru o více než 1 °C, kdežto globální modely jen v průměru o 0,5°C.

Čtěte také:  Kolektivní iluze. Proč je dobré tento fenomén znát a jak se mu bránit, přibližuje populární profesor z Harvardu

Modely podle vědců totiž postrádají možné změny ve vzorcích cirkulace vzduchu, které přivádějí do Evropy více tepla. Když Schumacher vyloučil vlivy změn cirkulace, dostaly se globální modely téměř do souladu s pozorovaným oteplováním, ale regionální modely stále zaostávaly v průměru o půl stupně. Tím se vědci dostali ke skutečnosti, jak modely pracují s intenzitou slunečního světla a zjistili, že většina regionálních modelů vůbec nepracuje se skutečností, že intenzita slunečního svitu se v Evropě zvyšuje s tím, jak se nad starým kontinentem neustále zlepšuje kvalita ovzduší.

Schumacher upozornil na dubnové vědecké konferenci EGU ve Vídni na skutečnost, že značná část regionálních modelů pracuje s předpokladem konstantního znečištění ovzduší. Podle následných reakcí se zdá, že regionální modely budou v budoucnu skutečně pozměněny, aby zohlednily klesající znečištění ovzduší.

Paradoxně tak dochází k situaci, kdy úbytek znečištění částečně vede k teplotním rekordům. Schumacher však zdůrazňuje fakt, aby jeho studie nebyla chápána negativně vůči čistotě ovzduší. Znečištění není ochranou před větším vedrem, je škodlivé pro lidské zdraví, ale zároveň i spouštěčem samotného překotného nárůstu teplot, které lidstvo v posledních dekádách zažívá.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Šmejdi využívají čas daňových přiznání a rozesílají podvodné sms

Další článek

Za prodej masa z laboratoře má v Alabamě hrozit vězení

Další čtení