Maso
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Za prodej masa z laboratoře má v Alabamě hrozit vězení

/
4 min čtení

V americkém státě Alabama hrozí prodejcům kultivovaného masa (tzv. masa z laboratoře) pokuta 500 dolarů a tříměsíční vězení. Alabama je tak po Floridě druhým státem zakazujícím pěstování masa.

Maso z laboratoře vzniká pomocí kultivace živočišných buněk namísto porážky živých zvířat. V USA mají povolení pro jeho výrobu jen dvě firmy – Eat Just a Upside Foods. Do restaurací zatím své produkty neprodávají.

Na Floridě podepsal zákon zakazující prodej tohoto masa guvernér Ron DeSantis na začátku května, o několik dní později jej v Alabamě v podobném duchu následoval Kay Ivey. Výrobci uměle pěstovaného masa se proti zákazům ostře ohradili s tím, že by vlády států neměly rozhodovat o tom, co lidé mohou jíst, obzvláště v době tlaku na produkci alternativ k živočišné potravě.

Návrh nového zákona, který by měl platit od října, i přes výhrady producentů kultivovaného masa a ekologů hladce prošel sněmovnou v poměru 85 hlasů pro jeho přijetí a jen 14 proti. V Senátu se dočkal s 32 hlasy stoprocentní podpory. Cílem rozhodnutí je ochrana spotřebitelů.

Čtěte také:  Uber Eats nasadí v Japonsku pro doručování jídel autonomní roboty

Podle Seana Edgetta, právního zástupce společnosti Upside Foods, je krok obou států pomyslným zařazením zpátečky, která s ochranou spotřebitelů nemá nic společného, ale souvisí se zakořeněnými předsudky. „Legislativa, která zakazuje pěstované maso, neuváženě ignoruje odborníky a vědce, omezuje výběr spotřebitelů a brání inovacím.“ Edgett také upozorňuje, že bezpečnost kultivovaného masa je doložena Ministerstvem zemědělství i Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

Naopak se zákazem souhlasí skupina Freedom Health Alabama, která jej podpořila. V minulosti se tato organizace vyslovovala například proti očkování. Ředitelka skupiny Stephanie Durninová se o kultivovaném mase několikrát vyjádřila jako o produktu od Frankensteina, přičemž alabamští zástupci ironicky přikyvují: „Vezmete pár živočišných buněk, hodíte tam nějaké chemikálie a dostanete kuřecí stehno.“

Od podzimu tak bude Alabama vůbec prvním místem na světě, kde za prodej kultivovaného masa můžete skončit ve vězení. Počítá se až se čtvrtročním odnětím svobody.

Zdroje: wired.com, prnewswire.com


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Ovzduší v Evropě je stále čistší, což může podle švýcarských vědců vést k ještě větším vedrům

Další článek

Sociálními sítěmi se šíří konspirační teorie, že vítěz Eurovize byl znám předem

Další čtení