Uber Eats
Foto: Uber Eats

Uber Eats nasadí v Japonsku pro doručování jídel autonomní roboty

4 min čtení

Uber Eats začne na konci března v určitých částech Tokia rozvážet jídlo pomocí doručovacích robotů. Vyřešit tak má aktuální logistické problémy spojené s nedostatkem kurýrů. Roboti doručující jídlo ale nejsou žádnou novinkou, společnost jejich služby už využívá v Miami a ve Fairfaxu.

Na vývoji doručovacích vozítek pro Japonsko se podílela firma Mitsubishi Electric a americká společnost Cartken. Model C, tedy označení, které doručovací robot nese, se dokáže pohybovat rychlostí lidské chůze, k autonomnímu pohybu využívá šest kamer, přičemž dokáže pomocí AI detekovat překážky a vyhýbá se jim. V případě nouze je stroj vybaven dálkovým ovládáním napojeným na dispečink Uberu. Pro zajištění soukromí chodců je robot vybaven technologií automatického rozmazávání obličejů v reálném čase.

Co se týče kvality doručovaného jídla, kapacita robota je 27 litrů a vybaven je dodatečnou tepelnou izolací, která pokrm udrží teplý nebo studený.

V japonské metropoli je v exponovaných časech poptávka po dovážce jídla obrovská. Flotila kurýrů na kolech, skútrech či v autech nestíhá objednávky vykrývat. Robot má na kratší vzdálenosti tento problém efektivně vyřešit. Nedokáže sice jídlo předat z ruky do ruky, ani jej nedoručí až před dveře bytu v patře nebo do kanceláře, nicméně zákazníkům se tak zkrátí čas dodávky.

Premiéra japonského doručovacího robota by měla proběhnout ještě v březnu. Uber Eats zatím nesdělil, jaké restaurace budou do nové služby zapojeny. Je ale jisté, že poptávka po doručení jídla robotem bude obrovská. Japonci jsou technologičtí nadšenci a restaurace zapojené do testovacího provozu zcela jistě nebudou mít o objednávky nouzi.

Společnost Uber vznikla v roce 2009 jako alternativa klasických taxislužeb. Rozvozem jídla se zabývá deset let a na tomto poli se pokoušela prosadit i u nás, ale brzy se stáhla. V Česku působí jako taxislužba, a to také jako oficiální taxi pražského Letiště Václava Havla. Kurýrní aplikace typu Uber Eats jsou ale rovněž v našich končinách populární, trhu aktuálně vládne Bolt Food, Wolt nebo Foodora.

V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Lze v případě zranění s trvalými následky vyřídit pojistné plnění za někoho jiného?

Další článek

Sociální sítě a vyhledávače mohou předpovídat epidemie

Další čtení