sukně
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Upskirting. Fenomén moderní doby, na který by si měly dávat pozor zejména ženy

4 min čtení

Upskirting je výraz pro určitý typ obtěžování spojený s voyeurismem. Útočník v takovém případě využívá mobilní telefon nebo fotoaparát k focení či natáčení intimních partií dotyčné nebo dotyčného. Samozřejmě bez jeho vědomí. S blížícími se vysokými teplotami by měly být ostražité především ženy v kratších sukních.

Pozor hlavně na schodech

K případům upskirtingu dochází většinou na veřejných prostranstvích s větším počtem lidí. Útočník je v takovém prostředí hůře odhalitelný. Například na schodech v metru je často tlačenice, čehož voyeur využívá ke svému uspokojení. Oběť tak často vůbec nemusí vědět, že došlo k focení nebo natáčení jejích intimních partií.

Útočník většinou stojí nebo jde za obětí a nenápadně se snaží chytrým zařízením v ruce či na selfie tyči snímat intimní partie oběti. Jsou ale zdokumentovány i případy uspkirtingu, kdy byla kamera instalována na schodech, na toaletách či dokonce na špičkách bot hříšníka. Pojem upskirting pak lze rozšířit i na nevhodné natáčení kohokoliv na veřejnosti, typicky na plážích nebo u bazénů.

Nebezpečí upskirtingu tkví především ve faktu, že voyeur nemusí fotografie využít jen pro vlastní potřebu, ale může je šířit po internetu.

Jak se bránit?

Obrana před upskirtingem je těžká. Zejména ženy v kratších sukních by v letních měsících měly být ostražité na již zmiňovaných schodištích v době, kdy se v místech pohybuje více lidí. V případě odhalení voyeura volejte policii, snažte se zapamatovat, jak vypadal a kam utíkal.

Bohužel současná legislativa upskirting nepovažuje za přestupek, což může dodávat útočníkům odvahu. Některé zahraniční země však přitvrdily, třeba ve Velké Británii nebo v sousedním Německu je tento typ voyeurismu považován za trestný čin. Cizím lidem se totiž pod sukně koukat nemá.

 
reklamní prostor

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Jak správně pečovat o sluchátka

Další článek

Seznam zavádí auru webů v newsfeedu

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru