čištění sluchátek
Ilustrační foto. Zdroj: LAMAX PR

Jak správně pečovat o sluchátka

6 min čtení

Péče o sluchátka by měla být samozřejmostí. Málokdo si však uvědomuje, jak je důležité je čistit. Přitom je to nutné nejen kvůli kvalitě zvuku, ale i s ohledem na zdraví.

Na trhu je k dispozici celá řada sluchátek. Péči o tzv. špuntová jsme vyzkoušeli na modelu LAMAX Duals1 ak  čištění náhlavní soupravy nám dobře posloužila sluchátka LAMAX NoiseComfort ANC. V obou případech jsme potřebovali jen pár věcí běžně se vyskytujících v domácnosti:

  • dezinfekční ubrousky (ideálně ty na čištění brýlí),
  • vatové tyčinky,
  • hadřík z měkkého materiálu,
  • měkký zubní kartáček nebo štěteček.

Základním pravidlem, než vůbec začnete sluchátka čistit, je jejich odpojení, v případě bezdrátových vypnutí. U špuntových sluchátek do uší by údržba měla probíhat ideálně na denní bázi, neboť jsou obaleny ušním mazem, jehož nashromáždění může způsobit i infekci či záněty uší. Nejprve tedy sejměte silikonové nástavce, které jediné můžete omýt mýdlovou vodou pro zbavení mazu. Mřížky nejlépe vyčistíte jemným kartáčkem na zuby či štětečkem, rozhodně nepoužívejte ostré předměty. Ty by sluchátka mohly poškodit, a navíc nečistoty zatlačit dovnitř. Mřížky při čistění směřují vždy dolů, aby vše, co chceme odstranit, padalo pryč, a ne do sluchátek. Nechce-li se špína pustit, lze použít hmotu na lepení poznámek, která na sebe veškerý prach nabalí. Na dočištění sluchátek, u mřížky velmi opatrně, využijte vlhčeného dezinfekčního ubrousku.

Velmi podobně probíhá čištění i u sluchátek náhlavních. Ačkoliv se na nich nevyskytuje ušní maz, nečistoty se jim nevyhýbají. Největší rozdíl v jejich údržbě spočívá v tom, že na sobě mívají různé materiály. Prvně se tedy podívejte do návodu, který poradí, co snesou. Náušníky bývají nezřídka kožené, a právě kůže potřebuje zvláštní péči, aby nepopraskala. V tomto případě je tak nejen čistíte, ale také ošetřujete speciálním přípravkem, což však postačí jen jednou za přibližně půl roku. Celá sluchátka opět otírejte, dejte si záležet hlavně v záhybech a u mřížky.

LAMAX NoiseComfort ANC
LAMAX NoiseComfort ANC. Foto: LAMAX PR

Čistěte i příslušenství – pouzdra, mikrofony i sáčky na sluchátka. Pouzdra bývají často nabíjecí, tak pozor na vodu.

Správná péče není jen o čištění

K základním pravidlům patří u sluchátek to, že se nikomu nepůjčují. Důvod je jasný – hygiena. Ušní maz, bakterie a viry z vnitřního i vnějšího prostředí mohou snadno způsobit ušní infekci, zánět kůže či mykotické záněty. Sluchátka také nenoste po kapsách nebo je nenechávejte někde jen tak pohozená.

Závěrem ještě drobná rada pro případ, že by se vám sluchátka nedopatřením namočila. Nejprve je osušte savým hadříkem, chvíli je nechte a pak je umístěte do sáčku s rýží či jiným materiálem pohlcujícím vlhkost. Tam je pak nechte klidně celý den.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Plzeňský student uspěl v mezinárodní soutěži mikromobility s návrhem univerzálního vozítka

Další článek

Upskirting. Fenomén moderní doby, na který by si měly dávat pozor zejména ženy

Další čtení