Cormack McCarthy - knihy
Foto: Fakticky.cz

Cormac McCarthy napsal hned dva nové romány. Vyjdou ještě letos

3 min čtení

The Passenger a Stella Maris. Tak se budou jmenovat hned dva nové romány amerického spisovatele Cormaca McCarthyho. Vyjít mají ještě letos.

Hlavní hrdinkou bude poprvé žena

McCarthyho Cestu ověnčenou Pulitzerovou cenou za literaturu si čtenáři poprvé mohli přečíst před dlouhými šestnácti lety. Od té doby se jeden z aktuálně nejuznávanějších amerických spisovatelů odmlčel. Dlouho očekávaný návrat však bude velkolepý. Dva do sebe propletené romány spatří světlo světa s odstupem jednoho měsíce.

The Passenger by podle deníku The New York Times měl vyjít v říjnu, Stella Maris v listopadu. Romány budou sledovat sourozence Bobbyho a Aliciu, kteří se těžce psychicky srovnávají s odkazem svého otce, fyzika, který pomohl vyvinout atomovou bombu.

První příběh má sledovat Bobbyho, který jako záchranný potápěč objevil v roce 1980 na pobřeží Mexického zálivu trosky havarovaného tryskáče. Nepodaří se však najít černou skříňku, pilotův kufřík a tělo jednoho z pasažérů. Na temný čtyřsetstránkový thriller naváže o polovinu kratší příběh o velmi nadané matematičce Alici, která však trpí psychickou poruchou.

McCarthy v jednom z mála rozhovorů, který kdy poskytl, uvedl v roce 2009, že plánoval psát o ženě už 50 let. V jeho dvanáctém románu se tedy autorova slova naplní.

Nový směr s otazníkem

Nové chystané romány zřejmě znamenají definitivní geografický přesun v McCarthyho tvorbě. První díla Strážce sadu, Dítě boží, Suttree a Vnější tma se odehrávala na jihu Spojených států, zhruba je lze zaškatulkovat jako jižanskou gotiku. Počínaje Krvavým poledníkem se příběhy odehrávaly na jihozápadě země či v Mexiku v různých časových obdobích, někdo tato díla označuje jako postwesterny. Postapokalyptická Cesta pak byla prvním náznakem změny.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Prodej nových CD začal poprvé od roku 2004 stoupat

Další článek

Vědci upozorňují na typické chování budoucích alkoholiků. Pozor hlavně na teenagery, kteří nepijí v partě

Další čtení