závislost
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vědci upozorňují na typické chování budoucích alkoholiků. Pozor hlavně na teenagery, kteří nepijí v partě

2 min čtení

Věk, kdy začne člověk pít alkohol a způsob jeho konzumace, jsou podle vědců dva důležité faktory, které predikují budoucí vztah jedince k tomu, zda se bude potýkat problematickým pitím v dospělosti.

Výzkumníci z Carnegie Mellon University v Pensylvánii (CMU) zjistili, že lidé ve věku 18 – 20 let, kteří pijí sami, mají větší sklony k alkoholismu mezi 30. a 40. rokem života. Studie publikovaná v odborném periodiku Drug and Alcohol Dependence také upozorňuje, že toto riziko je obzvláště vysoké u žen.

Kasey Creswell, docent psychologie z CMU, který se podílel na výzkumu, konstatuje, že sice většina mladých pije alkohol v kolektivu, nicméně existuje nezanedbatelná menšina mladých lidí popíjejících o samotě.

„Samotářské pití je silný rizikový faktor pro budoucí vznik alkoholismu. Dokonce i poté, co vezmeme v úvahu dobře známá rizika, jako je nadměrné pití, frekvence pití, socioekonomický status či pohlaví, je samotářské pití v mládí předpovědí problémů s alkoholem v dospělosti,“ komentuje Creswell závěr studie.

Vědci sledovali 4 500 osmnáctiletých, jakým způsobem přistupují k alkoholu, tzn. jak často jej pili sami či v partě. Po sedmnácti letech se jich znovu na alkoholové návyky zeptali.

Studie přinesla očekávané výsledky. Pravděpodobnost vzniku alkoholismu je o 35 % vyšší, pokud mladý člověk pije alkohol o samotě, než když jej užívá pouze ve společnosti. U neplnoletých, kteří nelegálně pijí alkohol, je toto riziko větší dokonce o 60 %.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Cormac McCarthy napsal hned dva nové romány. Vyjdou ještě letos

Další článek

Odborníci radí, jak si uspořádat digitální majetek (nejen) kvůli dědictví

Další čtení