Kyberpodvodníci po příslibem láskyplného vztahu dokáží ze svých obětí vylákat i miliony korun. Odborníci varují, že podvody jsou stále sofistikovanější a dokáží své oběti lákat do pasti i dlouhé měsíce.
„Na romantických podvodech je nejzrádnější, že se zpočátku jeví relativně nevinně. Útočníci nejprve navážou se svou obětí virtuální vztah a až po několika týdnech rozehrají manipulativní hru s cílem vylákat z oběti peníze,“ vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.
Útočník si nejčastěji vybírá čerstvě opuštění osoby, bohaté a případně lidi se špatnou znalostí internetového prostředí. Většinu těchto informací totiž potenciální oběť často vědomě i nevědomě o sobě prozradí na sociálních sítích, které představuje obrovské loviště romantických kyberšmejdů. Častěji se pak stávají oběťmi ženy, výjimkou ale nejsou ani muži.
Podle údajů z Velké Británie bylo za uplynulý rok oznámeno přes 8 000 podvodů s celkovou škodou více než 92 milionů liber. V České republice je tento typ podvodů také na vzestupu a v reportovaných případech oběti hlásí ztráty ve výši stovek tisíc korun.
„Rozvoj moderních technologií, zejména umělé inteligence (AI) podvodníkům nahrává. Vymyšlení příběhy jsou stále sofistikovanější. Umělá inteligence dnes dokáže vytvořit deepfake fotografie, ale i hlasové a videozáznamy, psát romantické dopisy a vést přesvědčivé konverzace. To vše pak vytvoří dokonalou iluzi, které je snadné podlehnout,“ říká Ondřej Šťáhlavský ze společnosti Fortinet.
Jak se bránit?
Nejlepší ochranou je i přes všemožné digitální nástroje obezřetnost. Uživatelé by si měli důkladně rozmyslet, s kým sdílejí své soukromé informace a osobní fotografie. Při seznamování online je třeba si svůj protějšek alespoň částečně prověřit, účty na sociálních sítích bez historie a s jedinou fotografií jsou jasným varovným signálem. Pomoci může i zpětné ověření profilové fotografie ve vyhledávači, protože podvodníci často využívají fotky jiných lidí náhodně stažené z internetu.
Při komunikaci s neznámou osobou si všímejte drobností. Přesně tak postupuje podvodník při debatě s vámi. Dává neustálé komplimenty, vymlouvá se na vzdálenost (lékařská mise v Africe, námořník v přístavu, voják na misi na druhém konci světa apod.), vyhýbá se telefonnímu kontaktu a nechce videohovor. Později začne žádat o peníze, ale může dávat i „zaručené“ investiční rady. Často vypráví srdceryvný osud a chce půjčit peníze na úhradu cesty za vámi, protože má údajně blokované prostředky. Útočníci se také mohou z oběti snažit vymámit citlivé fotografie za účelem pozdějšího vydírání. Pozornější uživatelé si také mohou všimnout rozdílů ve stylu komunikace – často si totiž píší s různými útočníky, případně i s generativní AI.