genetika
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Genetické testy mohou znamenat budoucnost, ve které se nebudou rodit postižené děti

9 min čtení

O genetických testech už jste pravděpodobně někdy slyšeli. Běžně se používají třeba během těhotenství, kdy se zjišťuje, zda plod nemá nějaké závažné dědičné onemocnění. Případně je můžete znát v souvislosti s ověřováním otcovství apod. Avšak za poslední roky pokročila genetika o další kus dál. Dnes již dokáže předpovědět, jaké nemoci by mohly potkat nejen vás, ale i vaše ještě nepočaté dítě.

Genetické testy předcházejí nemocem a zachraňují životy

Genetické testy dokáží z našeho genomu zjistit, zda máme nějaký genetický problém, o kterém třeba ani nevíme. Existuje totiž celá řada onemocnění, která se nemusí na první pohled ničím zvláštním projevovat, dokud není pozdě. Příkladem takového onemocnění je třeba vzácný marfanův syndrom, na který lidé umírají již v brzkém věku, protože zkrátka nevědí o tom, že ho mají. Genetický test ho ale dokáže odhalit, díky čemuž mohou pacienti dodržovat preventivní opatření a žít normální a dlouhý život.

Kromě typicky genetických onemocnění dokáží tyto testy zjistit také to, k jakým chorobám máme predispozice. Řeknou vám, zda je šance, že budete mít někdy rakovinu, Alzheimerovu chorobu, cukrovku, nějaké psychiatrické onemocnění, nebo jestli budete trpět hluchotou či obezitou. To a mnohem více. Díky tomu, že budete o svých predispozicích vědět, jim pak můžete snadněji předcházet. Například pokud zjistíte, že máte šanci mít jednoho dne cukrovku, začnete si více hlídat své stravování a třeba díky tomu ji pak nikdy nedostanete.

Čtěte také:  Generace Z a gender. Změní mladí pohled na téma genderu?

Mohou předejít početí nemocného či postiženého dítěte

Nicméně genetické testy jsou schopné odhalit víc než jen nemoci, které by mohly potkat vás samotné. Dokáží zjistit, jaká onemocnění a rizika by se mohla z vašeho genomu přenést na vaše potenciální potomky. Některé genetické anomálie se u vás totiž nemusí vůbec projevit, přestože je ve svém těle nesete. Můžete je ale předat svému dítěti, u kterého už se projevit mohou. Tak se vám zcela nečekaně může narodit dítě třeba s poruchou sluchu, přestože jí ani jeden z rodičů netrpí.

Může se zdát, že takovýto test nepovede k ničemu jinému než k tomu, že vás akorát vystraší a odradí od možnosti založit rodinu. Koneckonců ničí genom nebude absolutně bezchybný – každý z nás si v něm nese věci, o kterých nemá tušení. Tak proč se jimi zbytečně strašit? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. To, že genetické testy odhalí možnost nějaké nepříjemné choroby vašich potenciálních potomků, neznamená, že nebudete moct mít zdravé děti. Naopak právě díky tomu zjištění se šance na zdravé dítě zvýší.

Čtěte také:  Stavebnice Merkur chce vrátit dětem zručnost a kreativitu

Pojďme si to ukázat na příkladu – dejme tomu, že máte kvůli svému genomu šanci na to, že se vám narodí dítě s poruchou sluchu. Tato šance bude velmi malá, pokud „gen hluchoty“ nesete pouze vy, ovšem pokud ho ponese i druhý rodič, tak se rázem znásobí. Znamená to snad, že vám není souzeno spolu mít děti? Kdepak – genetika už je dnes tak daleko, že je schopná vám zajistit zdravé dítě prostřednictvím umělého oplodnění. Vybere pouze ta vajíčka, která daný gen nenesou a výrazně tím zvýší šanci na zdravé dítě. Když však nebudete o tomto svém genu vědět, nebudete mít ani možnost jeho přenesení na dítě předejít.

Budoucnost, ve které se budou rodit jenom zdravé děti

Znamená to tedy, že by se jednoho dne nemusely rodit žádné postižené děti? Možná ano. Nebo minimálně mnohem méně, než je tomu dnes. Pokud v budoucnosti každý člověk podstoupí genetický test, bude mít možnost předcházet nemocem nejen u sebe samého, ale i u svých ještě nepočatých potomků.

Různé sci-fi scénáře někdy zacházejí v tématu genetiky tak daleko, že ukazují budoucnost, ve které si rodiče mohou modifikovat i vzhled a vlastnosti svých dětí. Je třeba říct, že něco takového je opravdu pouhou fikcí. Zaprvé proto, že genetika něčeho zdánlivě jednoduchého, jako je třeba barva očí, je ve skutečnosti poměrně složitá. Zadruhé proto, že genetici se řídí jistými pravidly etiky a opravdu se drží u prevence a léčby nemocí. A zatřetí také proto, že genom je neskutečně složitá věc – společně s barvou očí bychom mohli v těle dítěte nechtěně změnit i něco dalšího.

Zdroj: exactsciences.com


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Elon Musk chce síť X co nejvíce přiblížit čínské aplikaci WeChat

Další článek

Kyberzločinci a romantika. Kradou srdce i miliony na účtech

Další čtení