wechat
Foto: Focal Foto, CC BY-NC 2.0, Flickr

Elon Musk chce síť X co nejvíce přiblížit čínské aplikaci WeChat

/
6 min čtení

Síť X a čínská aplikace WeChat jsou dvě různé platformy se zcela odlišnými funkcemi, cílovými skupinami a geografickým záběrem. Elon Musk ale bere WeChat jako svou metu, ke které by chtěl rebrandovaný Twitter alespoň přiblížit.

Co je WeChat?

WeChat, má přes 1,2 miliardy uživatelů, kteří jsou na ní velmi aktivní a tráví zde většinu svého času. Uživatelé ji používají jako sociální síť, posílají přes ní zprávy, platí účty, nákupy, energie, letenky. Firmy přes ní řídí komunikaci nebo obchodování. Vzhledem k rozsahu WeChat množství funkcí a neexistující alternativě, se nepřítomnost na této platformě rovná digitální smrti, a to jak pro jednotlivce, tak pro firmy.

„Žádná podobná platforma, která by v sobě spojovala vše výše uvedené, na západě zatím neexistuje. Elon Musk by si ale přál, aby byl X na západě stejně nepostradatelný.  Je však třeba brát v úvahu, že takový přechod by vyžadoval značné úsilí a investice. A to nejen technické a finanční, ale také z hlediska změn ve způsobu interakce s uživateli. Každá platforma je specifická, má svou strukturu a uživatelskou základnu, a proto by takový krok měl být pečlivě zvážen z pohledu všech aspektů,“ komentuje Magdaléna Šašková, Social media manažerka reklamní agentury Contexto.

Je však třeba si uvědomit, že WeChat vznikal před více jak deseti lety a za úplně jiných podmínek, než jsou nyní. V jednotlivých sektorech digitální ekonomiky jsou v západním světě již mnoho let etablováni velcí hráči jako Google, Facebook nebo Amazon, kteří mají silné základny uživatelů a bude velmi těžké je ohrozit. Muskova vize tak může být v praxi neproveditelná, protože i kdyby vložil spoustu peněz do vývoje obdobné platformy, potřebné uživatele zkrátka nemusí najít.

Čtěte také:  Nelíbí se vám změna Twitteru v síť s názvem X? Zkuste Mastodon

Jedná aplikace na všechno. Bude to X?

Další krok, který v rámci vývoje sítě X Elon Musk plánuje, je poskytnout svým uživatelům plnohodnotné finanční rozhraní – tedy obdobnou funkci, jako má WeChat, kdy si prostřednictvím svého účtu na X budete moci spravovat své finance (platit nákupy, účty, posílat platby, apod). Jak se tento krok povede bude zásadní pro další plánovaný vývoj a přiblížení se k multiplatformě stylu WeChat.

„Většina firem, ale i běžných uživatelů, je dnes ve vyčkávacím módu, kdy všichni s menším či větším napětím sledují, jaký vývoj to bude mít. A to u nás, tak ve světě. Vzhledem k tomu, že aktuálně nejsou dostupné žádné další informace o plánované změně (termíny, možnosti, podmínky, technická specifika, regulace, apod), není možné se na případný přechod zatím nijak připravovat. Navíc, stále zde máme zmíněné velké hráče, kteří si své postavení nenechají jen tak vzít. Bude tedy velmi zajímavé sledovat další vývoj, o kterém nás bude majitel X jistě brzy informovat,“ uzavírá Magdaléna Šašková.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Stavebnice Merkur chce vrátit dětem zručnost a kreativitu

Další článek

Genetické testy mohou znamenat budoucnost, ve které se nebudou rodit postižené děti

Další čtení