X
Nové logo Twitteru (X). Zdroj: X

Musk chce zpoplatnit Twitter pro všechny, aby zbavil síť spamu

4 min čtení

Když Elon Musk v loňském roce koupil sociální síť Twitter za 44 miliard dolarů, všichni horlivě očekávali změny. Ty přišly a přijdou i další. Mají však smysl?

Vizionář a podnikatel, který mimo jiné založil populární automobilku Tesla nebo společnost Space X, síť nejprve zbavil loga s modrým ptáčkem, které vyměnil za bílé X na černém podkladu. Následně celou síť na X přejmenoval, což mnoho uživatelů hodnotí negativně. Nicméně alespoň URL adresa pro webovou aplikaci zůstává Twitter.com, z adresy x.com však již běží přesměrování.

Musk také zavedl různé formy předplatného pro ověřené účty, kterým se odemyká více funkcí. Ty tady rozebírat nebudeme. Podstatnou novinkou má ale být zpoplatnění služby pro všechny v podobě částky okolo jednoho dolaru za rok. Pro české uživatele by to znamenalo částku zhruba 23 korun.

Důvodem je podle Muska boj proti spambotům, čemuž odpovídá i název předplatného, který zní „Not a Bot“. Experimentálně již byla funkce zavedena pro nové uživatele na Novém Zélandu a Filipínách. Kdy se předplatné dostane k nám, není v tuto chvíli jisté.

Pořízení spamovacího robota stojí podle Muska (a nejen podle něj) jen desetinu penny. Takovými roboty, kteří se kryjí za falešnými účty a Twitter bombardují dezinformacemi a lživými údaji, je prý síť doslova zahlcená. Zavedení minimálního poplatku by mělo spamery od jejich činnosti odradit nebo jim jejich úsilí prodražit. Účet zároveň musí být provázaný unikátním telefonním číslem.

Síť X ale půjde prohlížet i bez předplatného. Uživatelé však nebudou moci příspěvky lajkovat ani je komentovat.

Elon Musk ještě v loňském roce paradoxně sliboval, že Twitter zůstane zdarma pro všechny. Dlouho mu však nadšení nezůstalo. Jakými změnami ještě Twitter, tedy pardon X projde, je ve hvězdách. Stejně tak, zda se miliardáři podaří zbavit spamu a neodradit při tom většinu uživatelů.


V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Jak přesné jsou krokoměry v chytrých telefonech? Studie odhalila šestiprocentní rozdíl

Další článek

Fermiho paradox aneb kde jsou všichni ti inteligentní mimozemšťané, kterých by měl být plný vesmír?

Další čtení