Apple Lightning
Lightning konektor. Foto: Fakticky.cz

Soumrak Lightning konektoru od Applu se blíží. Evropská unie bude tolerovat jen USB-C

4 min čtení

Že se v Evropské unii smráká nad oblíbeným i nenáviděným Lightning konektorem od Applu, bylo jasné už delší dobu. Konec éry portu, který používají iPhony, má nyní konkrétní termín. Na základě rozhodnutí zákonodárců unie tak musí všichni výrobci přenosné elektroniky přejít na standard USB-C pro kabelové nabíjení nejpozději na podzim 2024. Pravidlo se bude vztahovat na tablety, fotoaparáty, herních konzole či čtečky. Na notebooky má dojít později. Paradoxní je, že Apple své MacBooky s tímto kabelovým portem pro dobíjení již před několika lety zavedl. Sjednocení má přispět k úsporám i nižší ekologické zátěži planety.

Legislativa se na bruselské půdě připravovala více než deset let. Výrobci tak měli dostatek času a většina z nich USB-C již dávno využívá. Jen Apple rebeluje. Včera ráno ale došlo k dohodě mezi různými orgány EU.

Podle tiskového prohlášení Evropské unie byli uživatelé na starém kontinentě dlouho frustrovaní, že se jim s každým novým zařízením hromadily nabíječky. Tomu bude brzy konec. Zákon pomůže lidem i planetě. Legislativa také ustanovuje pravidla, která mají v budoucnu řešit bezdrátové dobíjení, stejně tak chce harmonizovat standardy pro rychlé nabíjení.

Zavedení univerzální nabíječky je pokusem EU omezit elektronický odpad. Reálně zřejmě dojde k tomu, kdy si spotřebitel zakoupí nové zařízení, ale v krabici nenajde nabíječku. Tu už zřejmě bude mít doma, a pokud ne, dokoupí si ji. Zákonodárci Evropské unie odhadují, že spotřebitelé tak mohou ročně ušetřit 250 milionů eur a snížit elektrický odpad o 11 000 tun za rok.

Posledním velkým výrobcem, který ještě nepřešel na USB-C, je Apple. Americká firma v loňském roce na území EU prodala 56 miliónů nových zařízení. Apple se sice k novému nařízení nevyjádřil, ale prosakují informace, že již USB-C na iPhonech testuje. Podle nedávného stanoviska představitelů Applu sice pro iPhony nedává konec Lightningu smysl, ale mnozí uživatelé jablečných telefonů vidí v zavedení USB-C velký přínos, co se konektivity týče.

Další možností, jak omezit nežádoucí odpad představují repasované iPhony, které dají vyřazeným telefonům nový život. Případně lze nepoužitelná zařízení vyhodit do správného kontejneru na tříděný odpad.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Google ocení nejlépe hodnocené kavárny a restaurace na Mapách v Česku

Další článek

Slavná influencerka se udusila kebabem

Další čtení