Facebook a Meta
Zdroj obrázku: Unsplash

Zaměstnanci společnosti Meta v práci nesmějí diskutovat o potratech

4 min čtení

Může to znít bizarně, ale podle serveru The Verge, vedení společnosti Meta (dříve Facebooku) skutečně zaměstnancům zakázalo debatovat o potratech na Workplace, což je interní verze Facebooku.

Zásady komunikace na Workplace jsou zavedeny od roku 2019 a v průběhu času se aktualizují. Umožňují například vyjadřovat se ohledně hnutí Black Lives Matter, o LGBT, imigraci či ekologické krizi. Metu v současné době trápí rozpor zaměstnanců v názorech na to, zda je potrat špatný či nikoliv, proto tato pravidla s ohledem na rezonující téma upravuje.

Personální ředitelka Facebooku Janelle Galeová uvedla, že byly potraty v poslední době vůbec nejvíce rozdělovaným tématem. Pro Verge sdělila, že „ačkoliv jsou zaměstnanci k sobě v diskuzích slušní a pokoušejí se respektovat rozdílné názory na potraty, stále zde existuje možnost, že téma v některých jedincích může vyvolat pocit, že se stali terčem na základě jejich pohlaví nebo víry.“

Zaměstnanci Mety ale názor Galeové nesdílejí. Diskuzi o potratech považují za stejně citlivou, jako je například debata okolo BLM nebo LGBT. Tato témata však interní směrnice nezakazují.

Čtěte také:  Facebook Papers. Whistleblowerka odhaluje špinavé praktiky Zuckerbergova projektu

Téma potratů v současné době nerezonuje jen ve střední Evropě, kde velkou kontroverzi vzbuzuje postoj polské vlády, ale také ve Spojených státech. V Texasu totiž od minulého roku platí zákon, který zakazuje potrat, pokud plodu tepe srdce.

Většina velkých společností se k tématice potratů nevyjádřila, avšak některé daly najevo svůj nesouhlas s texaským postojem. Například Amazon nebo Tesla uvádějí, že texaským zaměstnankyním, které potřebují vycestovat kvůli potratu, uhradí výdaje za cestu. Softwarová společnost Salesforce dokonce uvedla, že zaměstnancům pomůže s náklady na stěhování do jiného státu federace, pokud chtějí Texas opustit z důvodu potratové problematiky. Podobně podporuje své řidiče Lift a Uber.

Co se týče společnosti Meta, nejjasněji se vyjádřila provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová. Ta označila interrupci jako jedno z nejzákladnějších práv žen. „Každá žena, bez ohledu na to, kde žije, se musí svobodně rozhodnout, zda a kdy se stane matkou.“

Meta zaměstnancům doporučuje o potratech hovořit osobně či prostřednictvím chatovacích aplikací. Ideálně pak jen s důvěrně známými spolupracovníky.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Stěžejní roli při vzniku života hrály podle českých vědců kvantové tečky

Další článek

Meteocentrum vydává aplikaci pro Android

Další čtení