Protesty v Polsku
Protesty v Polsku v roce 2020. Foto: Jakub.zabinski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Polskem otřásl případ zesnulé ženy a rozpoutal řadu protestů

3 min čtení

Je tomu jen několik dní, co v Polsku zemřela žena zřejmě kvůli zákonům zakazujícím potraty. Tisíce Poláků vyšlo do ulic, aby vyjádřilo solidaritu s rodinou zemřelé.

Polsko řeší případ teprve 30leté Izabely, která zemřela v okresní nemocnici ve městě Pszczyna. Pacientka zemřela v důsledku septického šoku, což ale vedení nemocnice odmítá. Rodina zesnulé tvrdí, že lékaři čekali, až nejprve zemře poškozený plod. Podle Ústavního soudu nelze poškozený plod pokládat za důvod pro interrupci.

„Zdravotníci se po odumření plodu rozhodli pro císařský řez, srdce pacientky se ale cestou na operační sál rovněž zastavilo a ona navzdory snahám lékařů ji oživit zemřela,“ uvedla Jolanta Budzowská, která právně zastupuje rodinu zesnulé.

Právě toto úmrtí vyslalo do ulic tisíce Poláků, kteří demonstrují proti zákonu, který zde nově platí od začátku roku.

Jako důkaz solidarity a protestů vůči zákonu zakazujícímu interrupci lidé prošli desítkami měst, a to včetně města Pszczyna, kde zesnulá žena žila.

„Její srdce také bilo“ nebo „Protipotratové zákony zabíjejí Polky. Je to kruté, děsivé“ stálo na transparentech demonstrujících. K těm se ve Varšavě připojil i bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Polský zákon o interrupci

Polský zákon o zákazu interrupcí vstoupil v platnost znovu 27. ledna 2021 a tvrdí, že je interrupce legální pouze v případech:

  • když je život nebo zdraví ženy ohroženo pokračováním těhotenství,
  • když je těhotenství důsledkem trestného činu.

Na rozdíl od jiných zemí, kde je interrupce zakázána, ženy v Polsku nepodléhají trestu za nezákonné ukončení těhotenství; zdravotnický personál, který nařídil a provedl potrat, však podléhá trestním postihům včetně odnětí svobody.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nebezpečí pro mladé dívky na Instagramu? Co odhalují Facebook Papers

Další článek

V Glasgow se jednalo o změně klimatu. Co přinesla 26. konference OSN?

Další čtení