Nová mutace koronaviru, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) nazvala omikron a současně ji označila jako znepokojivou, se objevila v Jihoafrické republice. Právě v této zemi je zatím nejvíce zaznamenaných případů. Jako ohnisko je označováno město Johannesburg.
Podle odborníků omikron vykazuje nebývalý počet mutací. Je velice pravděpodobné, že se tato varianta vytvořila v těle neléčeného člověka s AIDS, kde měla volné pole působnosti.
Vzhledem k tomu, že k první identifikaci nové mutace omikron došlo v minulém týdnu, stále není jasné, jaký dopad může mít na průběh pandemie.
Podle německého vědce Karla Lauterbacha by mohlo v případě omikronu jít o evoluční krok viru, který by mohl být výhodný pro obě strany, jak pro koronavirus, tak pro lidstvo. Na tento názor dnes upozornil server Novinky.cz.
Lauterbach na Twitteru uvedl, že omikron možná způsobuje pouze mírnější formu onemocnění. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se o předčasný dárek k Vánocům. Expert tak vychází s dosud shromážděných dat z Jihoafrické republiky, kde infikovaní touto mutací zatím nepotřebují k léčbě kyslík ani napojení na jiné přístroje.
Es wäre wirklich ein vorgezogenes Weihnachtsgeschenk, wenn Omicron leichter verliefe. Bei so vielen Mutationen wäre es aber denkbar. Aber Vorsicht: was dagegen spricht: in SA sind nur 6% Ü65 alt. Deutschland ältestes Land Europa mit vielen chronisch Kranken https://t.co/EewQlbLb3N
— Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) November 28, 2021
Zároveň však nabádá k opatrnosti. Zatím neuběhlo dost času, aby byl tento předpoklad potvrzen. U dominující mutace delta, ale i dřívějších variant, se u mnoha pacientů s mírným průběhem objevily závažné potíže až po deseti dnech nemoci.
Zdravotní experty u nové varianty zaráží především 32 mutací na spike proteinech, což může vést k neúčinnosti stávajících vakcín. Virus se také může snáze přenášet, což vyvolalo ve světě řadu rychlých uzavírek, které mají zamezit šíření nové mutace. Ta už se objevila v 17 zemích včetně Česka.