Objevit exoplanetu, tj. planetu mimo naši Sluneční soustavu, to je hodně velké umění. Týmu astronomů, který vede David Kipping z Kolumbijské univerzity v New Yorku, se ale zřejmě podařil ještě husarštější kousek, protože s velkou pravděpodobností identifikovali exoměsíc. Jak uvádí studie v odborném časopisu Nature Astromomy, v případě potvrzení půjde teprve o druhý objev svého druhu.
Kandidátem je těleso, které by mělo obíhat hvězdu podobnou Slunci ve vzdálenosti 5 700 světelných let od Země. Exoměsíc má poloměr asi 2,6krát větší než Země a je vázán na exoplanetu velikosti Jupitera obíhající mateřskou hvězdu přibližně jednou za dva pozemské roky.
Na zatím nepotvrzeném objevu se podíleli i experti, kteří učinili vůbec první objev exoměsíce v roce 2019 (Kepler-1625b I). Aby se astronomům podařilo těleso identifikovat, museli prohledat databázi více jak 4 000 exoplanet detekovaných Keplerovým vesmírným teleskopem. Vycházeli z předpokladu, že velké planety nacházející se daleko od své mateřské hvězdy mají s velkou pravděpodobností více měsíců než menší tělesa s kratšími oběžnými dráhami. Nakonec vytipovali 70 exoplanet, které podrobněji prozkoumali.
Nejžhavějším kandidátem se ukázala hostitelská exoplaneta Kepler 1708b, jejíž světlo je při detekci pravidelně tlumeno, což napovídá přítomnosti dalšího obíhajícího tělesa.
Přestože je existence měsíce téměř jistá, objev vyžaduje vědeckou verifikaci. Tu by měl učinit nedávno vypuštěný vesmírný dalekohled Jamese Webba. Stane se tak ale nejdříve v roce 2023, kdy opět nastanou vhodné podmínky ke sledování přechodu exoměsíce před svojí mateřskou exoplanetou. Na vědecké ověření čeká i první exoměsíc.