štíhlá výroba
Ilustrační foto. Zdroj: Freepik

Zvládněte principy štíhlé výroby a získejte výhodu před konkurencí

4 min čtení

Pokud chcete obstát v současném konkurenčním prostředí, měli byste vědět, že zeštíhlování výroby je nikdy nekončící proces. Je tak nezbytně nutné, abyste používat a poskytnout zaměstnancům nástroje, které pomáhají dosáhnout skvělého výkonu díky řadě opatření včetně odstranění úzkých míst výrobních a logistických procesů.

Co vlastně je štíhlá výroba?

Termín štíhlá výroba označuje výrobní proces, kde se podařilo odstranit veškeré plýtvání zdroji. Principy štíhlé výroby jsou založeny na myšlence, kdy dodávané produkty nebo služby zajistí optimální uspokojení potřeba a přání zákazníka, přičemž bude dosaženo, co nejvyššího možného zisku.

Jak dosáhnout základních principů štíhlé výroby?

Aby byly vaše výrobní a logistické procesy skutečně efektivní je potřeba neustále pracovat na jejich optimalizaci a hledat jejich kritické aspekty. Důležité je však pamatovat i na to, že principy štíhlé výroby není možné aplikovat pouze do určitých procesů, ale je nezbytné implementovat je do všech segmentů podniku, jen tak může být zajištěn správný flow.

Základními činnostmi při implementaci principů štíhlé výroby je snížení prostojů, snížení nákladů, snížení rizik, zvýšení výstupní kvality, ale i zlepšení udržitelnosti výroby.

Výše uvedených cílů lze dosáhnout s automatizací a informovanými rozhodnutími vedoucích pracovníků. Tato rozhodnutí a kroky vedoucí k zefektivnění výroby musí být podložena relevantními daty, které musí být manažerům k dispozici v reálném čase. Skvělým nástrojem jsou v tomto ohledu MES systémy.

MES systémy vám pomohou najít místa, kde dochází k nejvyšší chybovosti, vy tak budete vědět, na které procesy se při eliminaci chyb zaměřit. Navíc díky přehledně uspořádaným datům v uživatelsky přívětivých grafech pak můžete snížit i zásoby na optimální hodnoty, díky čemuž dojde k minimálnímu plýtvání a budou dostačující pro just-in-time doručování vašim zákazníkům. Právě objem zásob bývá v podnicích špatně nastaven.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Ulož.to končí se sdílením dat

Další článek

††† (Crosses) vydávají po devíti letech novou desku. Hostuje na ní Robert Smith z The Cure

Další čtení