digitalizace
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bez MES systému se již neobejde žádná sériová výroba

3 min čtení

Digitalizace je v současnosti klíčovým prvkem každého průmyslového odvětví. Pokud firma nepodniká kroky k úspěšné implementaci moderních technologií, ztrácí krok s konkurencí. 

Co je to MES systém

Důležitým a naprosto zásadním prvkem pro digitální požadavky druhé dekády 21. století je implementace výrobního informačního systému, který splňuje požadavky konkrétních odvětví. Tento nástroj označovaný jako MES systém (z anglického Manufacturing Execution System) je v podstatě propojení podnikových informačních systémů s výrobou. Zajišťuje řízení výroby, procesů ve výrobě, jejich sledování v reálném čase, traceabilitu, hlídá stav skladových zásob a sbírá data, která aktivně vyhodnocuje a reportuje je.

Benefity MES systému

Výrobní informační systém pomáhá předcházet lidským chybám. Sofistikovaně a často i na míru řídí kvalitu výroby, sleduje šarže a dokáže odhalovat takzvané „zmetky“. Chyby analyzuje a pomáhá navrhovat řešení tak, aby se neopakovaly.

Použitím MES systému se podnikům snižují náklady na výrobu, odpad a v podstatě i na lidské zdroje. Výrobní proces se stane efektivnější, což samozřejmě neuleví jen vedení firmě, ale celému jejímu týmu zaměstnanců.

MES systémy lze integrovat i dalšími podnikovými systémy. Typicky jde o ERP (plánování podnikových zdrojů), ale lze jej napojit i na skladový software, docházku či CRM (řízení vztahů se zákazníky). Jedná se tak o velice variabilní řešení.

Implementace MES systému

Některé MES systémy je možné zakoupit a nasadit v základní verzi velice rychle. Nicméně specifičnost každého podniku většinou vyžaduje odborné zásahy do tohoto softwarového řešení, respektive jeho úpravy na míru tak, aby produkt sloužil podniku, jak má a přinesl kýžené ovoce. Proto je třeba se vždy spojit s kvalifikovaným odborníkem poskytujícím služby tohoto druhu.

 


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Jak vybrat ideální skladové prostory k pronájmu? Nepodceňte parametry, cenu ani lokalitu

Další článek

Apple pracuje na opravě problému s přehříváním iPhonu 15

Další čtení