Zhoršující se politické vztahy USA a Ruska se podle NASA zřejmě nepromítnou do spolupráce obou zemí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ruský postoj dle amerického Úřadu pro letectví a vesmír směřuje k prodloužení své účasti na stanici do roku 2030. Na oficiální stanovisko však můžeme čekat několik měsíců.
Americká NASA a ruská státní korporace Roskosmos jsou v posledních třech dekádách dvěma největšími partnery na ISS. Obě strany se dříve dohodly na spolupráci do roku 2024. Bidenova administrativa na konci roku oznámila záměr prodloužit tuto spolupráci do roku 2030. Rusko zatím oficiální souhlas nevyslovilo.
Účast ruské strany na ISS se po zahájení ruské agrese na Ukrajině začala zdát nepravděpodobná. USA a další země sankcionovaly hlavní ruská průmyslová odvětví, což vyvolalo pobouření u šéfa korporace Dmitrije Rogozina. Ten se na Twitteru ostře vyjádřil o budoucí ruské účasti na projektu a dokonce vyhrožoval, že by se stanice mohla zřítit na Spojené státy.
Roskosmos ale žádné oficiální stanovisko k ukončení spolupráce nevydal. Kathy Lueders z NASA dokonce prohlásila, že všichni mezinárodní partneři projektu ISS dělají pokroky v rozšíření stanice, které směřují k roku 2030. I podle programového manažera ISS Joela Montalbana pokračují společné práce dle programu, který je rozplánovaný až do konce desetiletí.
Více však budeme vědět v následujících měsících. Je evidentní, že vědci z obou zemí o spolupráci stojí. Konečné slovo má ale politika. Možnost, že obě mocnosti budou ve společné vědecké činnosti, tak stále existuje.