internet
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rusko se zřejmě odpojí od světového internetu

2 min čtení

Podle zatím nepotvrzené informace agentury NEXTA se Rusko hodlá odpojit od světové sítě a provozovat vlastní státní internet. Ten je známý jako Runet. Ke kroku by mělo dojít v pátek 11. března 2021.

Rozhodně nejde o překvapivou zprávu. Rusko si už v roce 2019 vyzkoušelo, že je tento krok možný. Tehdy se test nedotkl uživatelů internetu, nicméně se jednalo o první náznak, kam ruský cenzurní úřad Roskomnadzor směřuje. Ten nechal již v pátek 4. března zablokovat přístup na Facebook a výrazně omezil Twitter. Řada občanů Ruské federace tak přestává mít možnost k přístupu ke svobodným informacím.

Z Ruska mezitím odcházejí další internetoví giganti. Své služby tam omezil TikTok a zcela je zrušil Neflix. Na ruském trhu již také není možné zakoupit výrobky Samsung nebo Apple.

Odpojení Ruska od globální sítě de facto znamená vytvoření digitálního ostrova zcela ovládaného ruskou cenzurou. Média ale již nyní mohou zveřejňovat pouze informace v souladu s ruskou manipulativní doktrínou. Rusům od pátku hrozí až 15 let odnětí svobody za šíření dezinformací o „mírové misi“ na Ukrajině. Média nesmí používat například slovo válka a v podstatě mohou zveřejňovat jen takové informace, které parafrázují oficiální stanovisko Moskvy. Putinův režim totiž napadení prezentuje jako speciální operaci, jejíž cílem je osvobození Ukrajiny.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

TikTok čelí v USA vyšetřování

Další článek

Kolektivní iluze. Proč je dobré tento fenomén znát a jak se mu bránit, přibližuje populární profesor z Harvardu

Další čtení